Mimo dużego zainteresowania segregacją zużytych baterii, mało jest miejsc, w których można pozostawić te odpady. Naprzeciw problemom mieszkańców wyszła gmina Mrocza.
<!** Image 2 align=right alt="Image 132022" sub="Pojemniki na zużyte baterie znajdują się także w niektórych marketach / Fot. Mateusz Boinski">Gdy mówi się o segregacji odpadów i pojemnikach na ich składowanie, to większości z nas przychodzą na myśl plastik, szkło i papier. Tymczasem w naszych własnych domach przechowujemy o wiele bardziej niebezpieczne śmieci - zużyte baterie. Wykorzystujemy je w wielu urządzeniach: pilotach telewizyjnych, zegarkach czy w większości zabawek. Gdy się wyczerpują, to albo je wrzucamy z pozostałymi odpadami do kosza, albo chowamy do szuflady. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zawierają one szkodliwe dla naszego zdrowia substancje chemiczne - nikiel, kadm, ołów, lit i rtęć. Wyciek baterii lub jej uszkodzenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka lub obniżyć płodność. Zmieszane z odpadami komunalnymi mogą trafić na wysypisko śmieci i skazić grunt lub wodę. Jedna bateria guzikowa potrafi zatruć nawet 400 litrów wody.
<!** reklama>- Nie zwracam uwagi na baterie. Zużyte wkładam to szuflady i w taki sposób już uzbierało mi się kilkadziesiąt sztuk. Nawet nie mam pojęcia, w którym miejscu można je wyrzucić - powiedziała pani Jolanta z Nakła.
W tym celu wytyczone są specjalne miejsca, których, niestety, jest bardzo mało.
- W Nakle bezpiecznie można pozbyć się baterii w Urzędzie Miasta i Gminy oraz w niektórych szkołach i marketach - powiedział Tomasz Bembnista z wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Nakle.
W Mroczy padł pomysł, by skutecznie pozbyć się szkodliwych odpadów. Gmina w zeszłym miesiącu podpisała umowę z ogólnopolską firmą, która zajmuje się zbiórką, odzyskiem i recyklingiem baterii i akumulatorów małogabarytowych. Na jej terenie umieszczono specjalne pojemniki w dziewięciu punktach.
- Wśród mieszkańców jest spore zainteresowanie tym tematem, co widać po zapełniających się pojemnikach. Myślę, że do tej pory udało się nam stawić czoło problemowi - powiedział Mieczysław Łukaszczyk, kierownik referatu rolnictwa gospodarki gruntami i ochrony środowiska w Mroczy.
Tu można wyrzucać
Punkty znajdują się w szkołach w Mroczy, Witosławiu i Kosowie, Urzędzie Miasta i Gminy, Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, Ośrodku Kultury i Rekreacji i w Wiejskim Domu Kultury w Witosławiu.