https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawy z motyką

Jarosław Reszka
Coetzee nie jest łatwym autorem. I nie był łatwy także jako trzydziestolatek - pokazuje to „Ciemny kraj”.

Coetzee nie jest łatwym autorem. I nie był łatwy także jako trzydziestolatek - pokazuje to „Ciemny kraj”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 136701" sub="Nasza ocena; 4/5">Wydawnictwo „Znak” sukcesywnie od ośmiu lat wydaje książki jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy, laureata Nagrody Nobla w 2003 roku - Johna Maxwella Coetzee’ego. Wydaje je niechronologicznie, toteż dopiero w tym roku do księgarń trafił debiut Coetzee’ego, dziś prawie 70-letniego mężczyzny, który „Ciemny kraj” pisał krótko po przekroczeniu trzydziestki.

Coetzee jest urodzonym w Kapsztadzie synem Afrykanera, potomkiem XVII-wiecznych holenderskich osadników w Afryce Południowej. Ma też domieszkę polskiej krwi. Jego pradziadek pochodził z Wielkopolski, wyemigrował do Afryki jako kilkunastolatek, gdzie zmarł w 1929 r. Miedzy innymi z tego powodu pisarz dwukrotnie odwiedzał Polskę i w 2006 r. wyprawił się do rodzinnej wsi pradziadka. Coetzee nie mieszka już w RPA. W 1963 r. przeniósł się do Londynu, później do USA, gdzie pracując na uniwersytecie usiłował uzyskać obywatelstwo amerykańskie. Przeszkodził mu w tym udział w protestach przeciwko wojnie w Wietnamie. Obecnie Coetzee jest obywatelem Australii, dokąd przeniósł się w 2002 roku, po przejściu na emeryturę.

„Ciemny kraj” zdradza polityczne namiętności młodego pisarza. Książka składa się z dwóch dłuższych opowiadań. Bohaterem pierwszego jest Eugen Dawn, analityk, który na zamówienie rządu pisze obszerny raport na temat wojny w Wietnamie. Dawn, raczej beznamiętny i bardzo uporządkowany urzędnik, na wiele miesięcy zanurza się w dokumentacji, ukazującej zbrodnicze praktyki w dżungli. Jego raport nie ma jednak pomóc w ukaraniu winowajców. Przeciwnie, Dawn planuje nowe etapy wojny, przede wszystkim ich propagandowe wsparcie, które przy wykorzystaniu mitologii ma doprowadzić do upadku ducha bojowego żołnierzy i sympatyków komunistycznego Wietnamu. Czytelnik powoli orientuje się, że pierwszą i prawdopodobnie jedyną ofiarą fascynacji tą tematyka może paść autor raportu.

<!** reklama>Drugie opowiadanie przenosi nas w połowę XVIII wieku. Jego bohater, Jacobus Coetzee, jest holenderskim osadnikiem w Afryce Południowej, utrzymującym się z pracy na roli. Jako że nie jest to dochodowe zajęcie, Jacobus wyprawia się do odległej krainy, by tam zapolować na słonie i zdobyć ich cenne kły. Za wielką rzeką nie czeka go jednak majątek, lecz specyficzna, dość łagodna niewola, w którą biorą go czarnoskórzy autochtoni. Właściwie nie jest to nawet niewola, lecz specyficzne ubezwłasnowolnienie, spowodowane gwałtowną chorobą i buntem służby. Opowieść została wystylizowana na dziennik Jacobusa, ponoć przodka pisarza. Polskiemu czytelnikowi trudno się zorientować, ile w tym sztafażu prawdy, ile pisarskiej kreacji. Nieoczywisty jest też wspólny mianownik obu utworów. Ja znalazłem go w niedostosowaniu obu bohaterów, śmiało przystępujących do eksploracji bardzo odległych im światów i tam padających ofiarą własnej inności.

J.M. Coetzee, Ciemny kraj, tłum. Magdalena Konikowska, Wydawnictwo Znak, Kraków 2009.

Bestsellery

Książki najczęściej kupowane w sieci księgarń „Matras”

  1. Stieg Larsson, Zamek z piasku, który runął
  2. Andrzej Sapkowski, Żmija
  3. Joanna Chmielewska, Porwanie
  4. Małgorzata Kalicińska, Dom nad rozlewiskiem
  5. Pierre Dukan, Nie potrafię schudnąć 
  6. Małgorzata Kalicińska, Miłość nad rozlewiskiem
  7. Małgorzata Kalicińska, Fiołki na trzepaku
  8. Małgorzata Kalicińska, Powroty nad rozlewiskiem
  9. Cassandra Clare, Miasto popiołów 
  10. Antonio Socci, Tajemnice Jana Pawła II
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski