Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek przy maszynie drukarskiej. Pracownica straciła obie nogi [Kalendarium bydgoskie, 9 stycznia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Arkadiusz Dembinski, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co jeszcze ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 9 stycznia.

9 stycznia 1927 roku Stanisław Tychoniewicz utworzył przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego pierwszą w Bydgoszczy sekcję narciarską. Jej zadaniem było organizowanie obozów i wycieczek oraz prowadzenie kursów jazdy na nartach.

9 stycznia 1939 roku do tragicznego wypadku doszło w drukarni Stempniakowskiego przy ul. Grudziądzkiej. 20-letnia robotnica porwana została przez tryby maszyny rotacyjnej za suknię i wciągnięta do środka. Zmiażdżeniu uległy nogi, które po przewiezieniu do szpitala trzeba było amputować.

9 stycznia 1943 roku rozpoczęła się eksploatacja autobusów miejskich napędzanych gazem świetlnym. Napełnianie pojemników odbywało się na specjalnej stacji na placu Kościeleckich.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

9 stycznia 1959 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy w nowo oddanym do użytku gmachu Filharmonii Pomorskiej zabrzmiało dzieło Carla Orffa „Carmina Burana”, zestaw średniowiecznych pieści sowizdrzalskich, w którym wystąpił znany solista, baryton Andrzej Hiolski. Koncert został entuzjastycznie przyjęty. Na skutek próśb melomanów koncert powtórzono 16 bm. i dwukrotnie 17 stycznia – dla młodzieży szkolnej.

9 stycznia 1960 roku po południu wybuchł groźny pożar w baraku – magazynie Bydgoskich Zakładów Papierniczych na Kapuściskach, pełniącym również rolę baraku mieszkalnego. Cały dom spłonął, 14 rodzin zostało bez dachu nad głową. Pogorzelcy ulokowani zostali tymczasowo w barakach na terenie stadionu Chemika w Łęgnowie.

9 stycznia 1968 roku miał miejsce gwałtowny atak zimy w Bydgoszczy. Na skutek dużych opadów śniegu i wysokich mrozów (pozamarzały zwrotnice, zasypane zostały szyny) przez większą część dnia nie kursowały tramwaje, duże opóźnienia wystąpiły na kolei, PKS i liniach autobusów miejskich.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

9 stycznia 1979 roku w przewodach dostarczających gaz ziemny do miasta doszło do zatoru. Awaria groziła całkowitym wstrzymaniem dostaw, co przy uruchomionych kuchenkach powodowałoby wybuchy lub zatrucie. Zator udało się w porę usunąć.

9 stycznia 1990 roku przed południem przez kilka godzin trwało usuwanie zepsutego pojazdu do przewozu dłużycy załadowanego stalą zbrojeniową, w którym 8 stycznia wieczorem pękła oś. Samochód „nocował” na moście Pomorskim, a jego ściąganiem zajęły się dwa samojezdne dźwigi, których ściągnięcie do Bydgoszczy zajęło wiele godzin. Dopiero po południu normalny ruch na moście został przywrócony.

9 stycznia 1996 roku dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Janusz Kutta powiadomił prokuraturę o porzuceniu przez bydgoską SdRP ponad 20 mb. akt byłej PZPR w Bydgoszczy. Postępowanie zostało umorzone, akta trafiły do archiwum.

9 stycznia 2003 roku ukazał się ostatni numer Ilustrowanego Kuriera Polskiego, pisma codziennego, ukazującego się w Bydgoszczy nieprzerwanie od 22 października 1945 roku. W PRL-u był organem prasowym Stronnictwa Demokratycznego, a w latach 90. wielokrotnie zmieniał właściciela, w ostatnim okresie wychodził jako tygodnik.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo