Wypadek przy maszynie drukarskiej. Pracownica straciła obie...

Wypadek przy maszynie drukarskiej. Pracownica straciła obie nogi [Kalendarium bydgoskie, 9 stycznia]

Krzysztof Błażejewski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Wypadek przy maszynie drukarskiej. Pracownica straciła obie nogi [Kalendarium bydgoskie, 9 stycznia]

©Arkadiusz Dembinski, zdj. ilustracyjne

Zobacz, co jeszcze ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 9 stycznia.
Wypadek przy maszynie drukarskiej. Pracownica straciła obie nogi [Kalendarium bydgoskie, 9 stycznia]

©Arkadiusz Dembinski, zdj. ilustracyjne

9 stycznia 1927 roku Stanisław Tychoniewicz utworzył przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego pierwszą w Bydgoszczy sekcję narciarską. Jej zadaniem było organizowanie obozów i wycieczek oraz prowadzenie kursów jazdy na nartach.

9 stycznia 1939 roku do tragicznego wypadku doszło w drukarni Stempniakowskiego przy ul. Grudziądzkiej. 20-letnia robotnica porwana została przez tryby maszyny rotacyjnej za suknię i wciągnięta do środka. Zmiażdżeniu uległy nogi, które po przewiezieniu do szpitala trzeba było amputować.

9 stycznia 1943 roku rozpoczęła się eksploatacja autobusów miejskich napędzanych gazem świetlnym. Napełnianie pojemników odbywało się na specjalnej stacji na placu Kościeleckich.

9 stycznia 1959 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy w nowo oddanym do użytku gmachu Filharmonii Pomorskiej zabrzmiało dzieło Carla Orffa „Carmina Burana”, zestaw średniowiecznych pieści sowizdrzalskich, w którym wystąpił znany solista, baryton Andrzej Hiolski. Koncert został entuzjastycznie przyjęty. Na skutek próśb melomanów koncert powtórzono 16 bm. i dwukrotnie 17 stycznia – dla młodzieży szkolnej.

9 stycznia 1960 roku po południu wybuchł groźny pożar w baraku – magazynie Bydgoskich Zakładów Papierniczych na Kapuściskach, pełniącym również rolę baraku mieszkalnego. Cały dom spłonął, 14 rodzin zostało bez dachu nad głową. Pogorzelcy ulokowani zostali tymczasowo w barakach na terenie stadionu Chemika w Łęgnowie.

9 stycznia 1968 roku miał miejsce gwałtowny atak zimy w Bydgoszczy. Na skutek dużych opadów śniegu i wysokich mrozów (pozamarzały zwrotnice, zasypane zostały szyny) przez większą część dnia nie kursowały tramwaje, duże opóźnienia wystąpiły na kolei, PKS i liniach autobusów miejskich.

9 stycznia 1979 roku w przewodach dostarczających gaz ziemny do miasta doszło do zatoru. Awaria groziła całkowitym wstrzymaniem dostaw, co przy uruchomionych kuchenkach powodowałoby wybuchy lub zatrucie. Zator udało się w porę usunąć.

9 stycznia 1990 roku przed południem przez kilka godzin trwało usuwanie zepsutego pojazdu do przewozu dłużycy załadowanego stalą zbrojeniową, w którym 8 stycznia wieczorem pękła oś. Samochód „nocował” na moście Pomorskim, a jego ściąganiem zajęły się dwa samojezdne dźwigi, których ściągnięcie do Bydgoszczy zajęło wiele godzin. Dopiero po południu normalny ruch na moście został przywrócony.

9 stycznia 1996 roku dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Janusz Kutta powiadomił prokuraturę o porzuceniu przez bydgoską SdRP ponad 20 mb. akt byłej PZPR w Bydgoszczy. Postępowanie zostało umorzone, akta trafiły do archiwum.

9 stycznia 2003 roku ukazał się ostatni numer Ilustrowanego Kuriera Polskiego, pisma codziennego, ukazującego się w Bydgoszczy nieprzerwanie od 22 października 1945 roku. W PRL-u był organem prasowym Stronnictwa Demokratycznego, a w latach 90. wielokrotnie zmieniał właściciela, w ostatnim okresie wychodził jako tygodnik.
Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano

RetroPlażing. Tak kiedyś wypoczywano [ZDJĘCIA]

37

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Ponad 180 tysięcy fotografii na www.nac.gov.plStop Agresji Drogowej. Odcinek 5


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo