MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch gazu zniszczył jednorodzinny dom [kalendarium bydgoskie, 20 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 20 stycznia. [Bydgoskie kalendarium "Expressu"]

20 lutego 1920 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Sądu Powiatowego w Bydgoszczy prowadzone w języku polskim. Wyroki zapadały odtąd w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Wzruszeni tym faktem byli nawet skazywani tego dnia pospolici złodzieje.

20 lutego 1922 roku w sali hotelu „Pod Orłem” miało miejsce pierwsze przedstawienie Szopki Bydgoskiej, satyrycznego widowiska, powtórzonego jeszcze kilkakrotnie. Zamiast jasełkowych postaci przedstawiono osoby z miejscowego świata polityczno-kulturalnego.

20 lutego 1928 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy z recitalem wystąpiła najpopularniejsza piosenkarka międzywojnia, Hanka Ordonówna, która śpiewała przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali w Teatrze Miejskim.

20 lutego 1935 roku na posiedzeniu Rady Ministrów w Warszawie zapadła decyzja o reformie administracyjnej kraju. Z dniem 1 kwietnia 1938 roku Bydgoszcz miała być przyłączona do województwa pomorskiego. W mieście zapanował głęboki smutek, gdyż okazało się, że stolicą powiększonego województwa pomorskiego nadal będzie Toruń.

20 lutego 1945 roku podczas plenum Wojewódzkiego Tymczasowego Komitetu Polskiej Partii Robotniczej I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Robotniczej w Bydgoszczy został komunista z Małopolski Antoni Alster.

Tego samego dnia w Bydgoszczy powstał Pomorski Oddział Polskiej Agencji Prasowej; jej pierwszym kierownikiem został red. Roch Kowalski, który niebawem zginął podczas obserwacji walk na Wale Pomorskim.

20 lutego 1950 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy pod przewodnictwem kpt. Bolesława Wnorowskiego skazał pięciu nastoletnich działaczy Organizacji Broniącej Wiary i Wolności z Fordonu na wieloletnie (od 6 do 9) kary pozbawienia wolności za „usiłowanie przemocą dokonania zmiany ustroju państwa polskiego”. Następnego dnia skazano kolejnych dwóch młodych fordoniaków.

20 lutego 1963 roku po ustaniu fali największych opadów śniegu w powojennej historii Bydgoszczy na apel Prezydium Miejskiej Rady Narodowej tysiące mieszkańców stawiło się na czyn społeczny polegający na usuwaniu śniegu z ulic i chodników miasta i wywożeniu go na okoliczne pola.

Tego samego dnia do Bydgoszczy z okolicznościową wizytą przybyło szefostwo Ministerstwa Obrony Narodowej z ministrem gen. Marianem Spychalskim i wiceministrem gen. Wojciechem Jaruzelskim. Goście zwiedzili m.in. ośrodek sportowy Zawiszy.

20 lutego 1985 roku ok. godz. 4 nad ranem zauważono pożar w budynku przy ul. Czerwonej Armii 6 (dziś Marsz. Focha) w centrum Bydgoszczy. Spaleniu uległy dach i poddasze.

20 lutego 1991 roku na stanowisko wojewody bydgoskiego powołany został Antoni Tokarczuk, prezes wojewódzkiego zarządu Porozumienia Centrum. Funkcję tę sprawował do 19 października 1992 r.

20 lutego 1996 roku wybuch gazu przy ul. Mińskiej w Bydgoszczy zniszczył kompletnie dom jednorodzinny. Na szczęście ofiar w ludziach nie było.

20 lutego 1998 roku w Fordonie otwarto nowo wybudowaną salę gimnastyczną w Bydgoszczy przy Szkole Podstawowej nr 67 o rozmiarach 48 na 26 m. Była to wówczas największa sala sportowo-widowiskowa w mieście. Na betonowych stopniach zamontowano 1000 plastykowych krzesełek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski