Powoli kończą się wybory do fordońskich rad osiedlowych. W kwestii demokracji, na najniższych szczeblach mamy jeszcze kilka lekcji do odrobienia. Powiedzieć, że frekwencja jest słaba, to nic nie powiedzieć. Dopóki do osiedlowych radnych nie trafi część kompetencji związanych z decydowaniem o inwestycjach, a za nimi - konkretne pieniądze, będzie tak jak dotychczas.
Nowy Fordon
13. listopada wybrano Radę Osiedla Nowy Fordon na kolejną kadencję. W wyborach udział wzięło 113 głosujących. Radnymi zostali: Przemysław Stelmaszyk, Błażej Bembnista, Krzysztof Mójta, Adam Suberlak, Grzegorz Borkowski, Zbigniew Kilichowski, Aleksandra Pietkiewicz, Zygfryd Drapiewski i Marian Wolańczyk - z pierwszego z dwóch rejonów, na które podzielono osiedle.
W rejonie drugim na nową kadencję wybrano 12 osób. Są to: Lidia Kluszczyńska, Michał Dzięciołowski, Jan Kwiatoń, Iwo Licznerski, Marzena Tes, Dawid Myszko, Kajetan Licznerski, Paweł Powalisz, Małgorzata Kuzemko, Ewa Zdybicka, Krzysztof Borowicz i Paweł Kuśba.
Stary Fordon
W Starym Fordonie głosowanie odbyło się 18. października. Wzięło w nim udział 89 osób. W Radzie Osiedla nowej kadencji znajdą się: Maria Gałęska, Hanna Kasica, Aneta Szydłowska, Andrzej Cieślik, Jarosław Kubiak, Anna Landowska, Jędrzej Skupsz, Magdalena Adamska, Beata Racka-Kubiak, Mariusz Krywanosów, Małgorzata Drzążdzewska, Krzysztof Bujak, Jolanta Mazurkiewicz, Bożena Jopek oraz Krystyna Starczewska.
Tereny Nadwiślańskie
30. listopada wybrano nową Radę Osiedla Terenów Nadwiślańskich. W wyborach zagło-sowały 22 osoby. W skład rady wejdą: Sławomir Młodzikowski, Lech Plewka, Adam Buśka oraz Paweł Kępski.
Osiedle Tatrzańskie
W przypadku Rady Osiedla Tatrzańskiego, wybory przeprowadzono 20. listopada tylko w rejonie wyborczym nr 3. Kolejne, w rejonach nr 1 i nr 2, zaplanowano na 13. i 14. grudnia, w momencie, kiedy zamykaliśmy aktualne wydanie „Tygodnika Fordon”.
Były to drugie terminy wyborcze i w przypadku jeżeli jedno z nich nie dojdzie do skutku, uchwała Rady Miasta w sprawie wyborów do Rady Osiedla Tatrzańskiego nie zostanie wykonana. Wtedy, zgodnie z „Regulaminem wyborów do samorządu osiedla”, przeprowadza się konsultację z mieszkańcami w zakresie celowości wyboru samorządu osiedla.
>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl
Co dalej?
Przepisy mówią, że po wyborach jest jeszcze siedem dni na złożenie ewentualnych protestów. Po tym terminie, jeśli takowe nie wpłyną, wybory się uprawomacniają. Później nowe rady ukonstytuują się i wybiorą ze swego grona przewodniczących, sekretarzy i skarbników. Warto zauważyć, jak zatrważająco niska jest frekwencja wyborcza. Według danych z pierwszych miesięcy tego roku, Nowy Fordon ma 29,7 tys. mieszkańców, Stary - 15,3 tys., Tereny Nadwiślańskie - 5,2 tys., a osiedle Tatrzańskie - 14,7 tys. mieszkańców. Udział w wyborach liczymy więc w promilach.
Warto wiedzieć:
Rada osiedla to najniższy szczebel samorządu terytorialnego.
Rady dzielnic (osiedli) działają na mocy uchwały rady gminy. Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy. W kompetencjach rad leżą m.in.:kontakt z mieszkańcami (dyżury) i przyjmowanie skarg i wniosków dotyczących osiedli, współpraca z komisjami i radnymi rady miasta, współpraca z policją , strażnikami miejskimi i strażakami dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.
zobacz, czego internauci wyszukiwali w Google w 2017 roku:
Czego szukaliśmy w Google w mijającym roku? [ZESTAWIENIE HAS...
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [14.12.2017]