FLESZ - KE podwyższyła prognozy PKB Polski

O wprowadzaniu opłat za wstęp do parków narodowych mówi się od kilku lat. Prace zmierzające do przygotowania ustawą prowadzono już w 2019 roku w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (wcześniej było to Ministerstwo Środowiska). Konkretny projekt pojawił się dopiero w lutym tego roku i zakłada, że nowe przepisy mogłyby obowiązywać od 2023 roku.
Według założeń opłaty mogłyby być pobierane nie tylko za wstęp do parków narodowych. Dodatkowe opłaty przewidziano za fotografowanie i filmowanie przyrody. Ponadto w parkach w górach byłyby doliczane opłaty na Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe lub Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w wysokości 15 procent ceny biletu.
Czy takie rozwiązanie - pobieranie opłaty wejściowej - byłoby korzystne dla Ojcowskiego Parku Narodowego? Czy pomogłoby np. w rozwiązywaniu lub łagodzeniu problemów np. z parkowaniem i zastawianiem dróg w granicach parku? Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do dyrekcji OPN.
Jednak dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego Tomasz Gierat zaznaczył, że sprawa dotyczy projektowanej, a nie obowiązującej nowej ustawy o parkach narodowych.
- Niniejszym informuję, iż nie komentuję procedowanych przez ustawodawcę jakichkolwiek norm prawnych. Ustawa ta została udostępniona dopiero co do konsultacji społecznych, a tym samym jej zapisy mogą podlegać - do czasu jej uchwalenia przez Sejm, a następnie podpisania przez prezydenta RP Andrzeja Dudę - licznym zmianom w toczącym się cały czas procesie legislacyjnym nad jej ostatecznym kształtem - odpowiedział dyrektor Gierat.
W niektórych polskich parkach już są pobierane opłaty za wstęp. Są to parki: Babiogórski, Biebrzański, Bieszczadzki, Gorczański, Karkonoski, Magurski, Narwiański, Świętokrzyski, Tatrzański, Wigierski, Woliński. Odpowiednie rozporządzenie ministerstwa zostało w tym celu wydane w 2013 roku. W innych pięciu parkach opłaty są wnoszone za niektóre atrakcje przyrodnicze - wejścia na wyznaczone szlaki piesze i rowerowe, ścieżki przyrodnicze. Dotyczy to Borów Tucholskich oraz parków: Białowieskiego, Poleskiego, Roztoczańskiego, Słowińskiego.
Projekt konsultowanej ustawy przewiduje wiele zmian, zakazów i nakazów dotyczących parków narodowych.
Ojców. Tu rozpoczynało się Powstanie Styczniowe. Obchody 159. rocznicy
Krzeszowice, Zabierzów. Nowy plan urządzenia lasu. Czas na d...
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Amerykański Rajd kantYny w gminie Wielka Wieś. Kowboje i rumaki pod maskami aut
- Wielka Wieś. Nietypowe dożynki. Korowody, wieńce, przyśpiewki na Wielkowiejskim Targu
- Piknik Rodzinny w Ojcowskim Parku Narodowym. Atrakcji nie brakowało!
- Gminne święto plonów. Przybył korowód z 13 wieńcami i przyśpiewkami
- Z wizytą w kozim gospodarstwie, czyli tam, gdzie zbierają suchy chleb