Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólny apel o budowę drogi ekspresowej S10 [SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tablica odsłonięta z okazji 35-lecia NZS mówi tylko o organizacji studenckiej, działającej przy UMK w Toruniu
Tablica odsłonięta z okazji 35-lecia NZS mówi tylko o organizacji studenckiej, działającej przy UMK w Toruniu Jacek Smarz
Na wczorajszej sesji sejmiku województwa doceniono wkład Niezależnego Zrzeszenia Studentów w walkę o autonomię polskich uczelni. Wmurowanie specjalnej tablicy pamiątkowej, poświęconej tylko NZS UMK, nie wszystkim się jednak spodobało.

[break]
Mija 35. rocznica powstania NZS. W naszym regionie jego struktury powstawały w 1981 roku. Wczoraj w specjalnej uchwale sejmik uznał wkład studenckiej organizacji w poszerzanie swobód demokratycznych w Polsce. Główny splendor spadł jednak na NZS w Toruniu, któremu poświęcono specjalną tablicę odsłoniętą w gmachu Urzędu Marszałkowskiego (kiedyś należał on do UMK, odbył się tu strajk studencki).

- Skandaliczny projekt sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego odnośnie 35-lecia NZS. A gdzie ujęty powstały NZS na ATR Bydgoszcz, WSP Bydgoszcz i Akademii Medycznej?! Kto pisał tę uchwałę?- - pyta w mediach społecznościowych Zdzisław Cisowski. - Jako członek NZS ATR w latach 1980-1981 uważam za kolejny przejaw zakłamywania historii NZS w województwie kujawsko-pomorskim. Przypominam, że sejmik wojewódzki jest sejmikiem woj. kujawsko-pomorskiego, a nie toruńskiego. A później w Toruniu się dziwią, że bydgoszczanie ich nie lubią, jak nawet fałszują historię NZS w województwie.

Bo się nie zgłosili

Działania bydgoskich organizacji być może byłyby bardziej zauważone - także w uchwale sejmiku - gdyby ktokolwiek o to się zwrócił. A nie zwrócił się nikt.

Żadna organizacja studencka z Bydgoszczy nie zgłosiła inicjatywy uczczenia rocznicy utworzenia NZS. - Andrzej Mazur, UM w Toruniu

- NZS UMK w Toruniu, jako jedyna organizacja studencka z regionu, zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o współorganizację obchodów upamiętniających 35. rocznicę powstania NZS-u. Powołano radę programową z udziałem rektora UMK, prezydenta Torunia i marszałka województwa. Przyjęcie stanowiska radnych sejmiku oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność NZS jest częścią obchodów, które wspólnie organizują UMK, miasto Toruń i Urząd Marszałkowski. (...) Żadna organizacja studencka z Bydgoszczy nie zgłosiła podobnej inicjatywy - przekazał nam Andrzej Mazur, zastępca dyrektora kancelarii sejmiku.

Radny w radzie szpitala

Radni uchwalili również zmiany w składach rad społecznych regionalnych szpitali. Zasili je m.in. poseł Tomasz Latos i radny Szymon Róg. Ta druga nominacja wywołała na sesji dyskusję.

- Zalety Tomasza Latosa znają chyba wszyscy i nie mam wątpliwości, że będzie dobrze dbał o interesy szpitala, w którego radzie zasiada. Ale pozostałe nazwiska są dla nas anonimowe. Nie może być tak, że wojewoda przysyła nam imię i nazwisko, a my nie wiemy, kim jest dana osoba - mówił Jarosław Katulski, wiceprzewodniczący sejmiku (faktycznie do nominacji wojewody dołączono krótkie CV kandydatów - przyp. red.)

Radni przegłosowali również, że wniosą skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję WSA, który odrzucił tzw, uchwałę krajobrazową sejmiku (zdaniem m.in. bydgoskiego ratusza uchwała skutecznie uniemożliwia inwestycje na terenie dzielnic leżących blisko Brdy - przyp. red.).

Niemal na sam koniec radni województwa zdecydowali o wysłaniu do premier Beaty Szydło oraz ministra infrastruktury stanowiska, w którym podkreślają konieczność budowy trasy S10 z Bydgoszczy do Torunia. Ale i przy tym, wydawałoby się oczywistym punkcie obrad, nie zabrakło kontrowersji. W pierwotnym stanowisku mowa była o drodze ekspresowej S10 między Toruniem i Bydgoszczą wraz z rozbudową węzła drogowego Toruń Południe o połączenie z drogą krajową 91. W projekcie znalazł się jednak również fragment o „sieci dróg lokalnych Torunia”. - Trzymajmy się tego zakresu, o którym była cały czas mowa - S10 z Bydgoszczy do Torunia i rozbudowy węzła Czerniewice - apelował radny Roman Jasiakiewicz.

Radni interweniowali, bowiem okazało się, że unieważniono procedurę przetargową na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S10.

Są pieniądze na sport

Nie brakowało jednak i dobrych wieści. Uchwalono bowiem wieloletni „Program rozwoju bazy sportowej województwa kujawsko-pomorskiego do 2018”. Bydgoszczy przyznano 2,6 mln zł na inwestycje sportowe, takie jak budowa hali sportowej oraz boiska do piłki nożnej z bieżnią przy ul. Bora-Komorowskiego (2 mln), czy budowa boisk wielofunkcyjnych przy ZS nr 6 przy ul. Staroszkolnej, Gimnazjum nr 20 przy ul. Karpackiej, ZSO nr 4 na ul. Stawowej i ZS nr 21 ul. Bałtyckiej (razem 600 tys. zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera