Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniały pałac cesarski w Splicie, w którym mieszkają ludzie i można zrobić zakupy

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Pixabay
Pałac Dioklecjana w chorwackim Splicie jest stale zamieszkiwany, a mieszkańcy budują swoje domy i biznesy w jego podziemiach oraz bezpośrednio w obrębie jego murów

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji środkowej Dalmacji jest słynny pałac, który był rezydencją cesarza Dioklecjana zbudowana na przełomie III i IV wieku jako obronna willa przeznaczona na jego siedzibę po abdykacji.

Joško Stella dyrektor Wspólnoty Turystycznej Województwa Splicko-Dalmatyńskiego poleca nie tylko ten historyczny obiekt. To prawdziwa perła, wyjaśnia i dodaje, że perełek historycznych jest w Środkowej Dalmacji znacznie więcej. Warto więc pogodzić urlopowe leniuchowanie na słońcu, na plaży, czy pływanie ze zwiedzaniem zabytków tej części Chorwacji. Pozostanie ona wtedy na dłużej w sercach turystów.

A teraz do wspomnianej atrakcji. Choć budowla jest określana jako „pałac” ze względu na jej przeznaczenie jako rezydencja emerytalna cesarza, termin może być mylący, bo konstrukcja jest masywna i bardziej przypomina fortecę. Mniej więcej jej połowa była przeznaczona do osobistego użytku Dioklecjana, a resztę zajmował garnizon wojskowy.

Na liście UNESCO
Kompleks zbudowano na półwyspie, sześć kilometrów na południowy zachód od Salony, dawnej stolicy Dalmacji. Było to jedno z największych miast późnego imperium z 60 tys. mieszkańców i miejscem narodzin Dioklecjana. Dziś pozostałości pałacu są częścią historycznego centrum Splitu, które w 1979 wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dioklecjan nakazał budowę ufortyfikowanego kompleksu w pobliżu swego rodzinnego miasta Spalatum w ramach przygotowań do przejścia na emeryturę 1 maja 305 r. Budowę pałacu rozpoczęto około 295 roku. Jednak dziesięć lat później, kiedy Dioklecjan abdykował, pałac nie był skończony. Podczas budowy wzorowano na fortach rzymskich z III wieku, a główne materiały pochodziły z okolicznych miejscowości.

Kiedy poddani błagali Dioklecjana o powrót na tron, bo w kraju dochodziło do waśni, pozostał niezłomny. Odpowiedział mądrymi słowami: "Gdybyś mógł pokazać swojemu cesarzowi kapustę, którą zasadziłem własnymi rękami, zdecydowanie nie odważyłby się zasugerować, żebym zastąpił spokój i szczęście tego miejsca burzami nigdy nie zaspokojonej chciwości." Było to nawiązanie do cesarza udającego się na emeryturę do swego pałacu, aby uprawiać kapustę.

Egoistyczne ambicje następców

Dioklecjan żył jeszcze przez cztery lata, spędzając dni w swoich ogrodach pałacowych i obserwując jak pada system, rozdarty egoistycznymi ambicjami jego następców. Pogrążony w rozpaczy i chorobie Dioklecjan mógł popełnić samobójstwo. Zmarł 3 grudnia 312 roku.

Nie zakończyło to życia pałacu i pozostał on cesarską własnością dworu rzymskiego. Jego drugie życie nadeszło, gdy Salona została zniszczona podczas najazdów Awarów i Słowian w VII wieku. Część wysiedlonej ludności znalazła schronienie w murach pałacu, a wraz z nimi rozpoczęło się nowe życie miejskie. Od tego czasu pałac jest stale zamieszkiwany, a mieszkańcy budują swoje domy i biznesy w jego podziemiach oraz bezpośrednio w obrębie jego murów. Przykładem tego nurtu jest kościół św. Marcina. Dziś wiele restauracji i sklepów, a niektóre domy wciąż można znaleźć w pałacowych murach.

Po średniowieczu pałac był nieznany w pozostałej części Europy, dopóki szkocki architekt Robert Adam nie zlecił zbadania ruin. Dziś pałac jest dobrze zachowany ze wszystkimi najważniejszymi historycznymi budynkami, w centrum Splitu, drugiego co do wielkości miasta współczesnej Chorwacji. Jako najbardziej kompletne pozostałości rzymskiego pałacu na świecie, zajmuje wyjątkowe miejsce w dziedzictwie śródziemnomorskim, europejskim i światowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wspaniały pałac cesarski w Splicie, w którym mieszkają ludzie i można zrobić zakupy - Portal i.pl