Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: pałac, koniec i pyszne jedzenie [odc. 15 – Galiny i okolice]

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Za nami prawie 2 tysiące kilometrów Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Naszej podróży nie zakończymy jednak w Elblągu, gdzie oficjalnie cała trasa się kończy (lub zaczyna jak kto woli), a nieco wcześniej, bo w pałacu w Galinach. Tutejszy hotel, restauracja i stajnie przyciągają mnóstwo gości.

Pałac i Folwark w Galinach należał przez setki lat do bardzo bogatej pruskiej rodziny Eulenburgów. Sam pałac został wybudowany dla barona Botho zu Eulenburga w 1589 roku. Usytuowany na wzniesieniu, miał początkowo charakter obronny, a dziś jest już jednym z nielicznych przykładów architektury renesansowej, zachowanych na terenach dawnych Prus Książęcych. Pierwotnie pałac z budynkiem głównym i skrzydłami miał założenie w kształcie litery U, układ ten został jednak zachwiany, gdy wschodnia strona pałacu uległa zniszczeniu.

Dziś zarówno pałac jak i folwark, to także prywatny majątek, który właściciele pieczołowicie remontują i restaurują. W tej chwili trwa remont głównej części pałacu, ale w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych już działa fantastyczny hotel. Tutejsza restauracja - Gospoda Galiny była już dwukrotnie wpisywana do polskiej edycji słynnego kulinarnego przewodnika Gault&Millau. Gdy do tego dodamy, że Gospoda należy także do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii i Mazur, to każdy smakosz i wielbiciel wybornej kuchni, będzie już doskonale wiedział, że po prostu trzeba tu przyjechać. Pierogi z jagnięciną polewane masłem, gołąbki z kaszą gryczaną i leśnymi grzybami - już samo czytanie karty dań zapowiada wielką kulinarną ucztę.

Galiny to idealne miejsce dla zmęczonych długą podróżą rowerzystów. Znalazły się one nawet w sieci około 900 certyfikowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, które rozrzucone są po całej trasie Green Velo. Ci, którzy oprócz jazdy na rowerze potrafią jeszcze jeździć konno, albo chcą się nauczyć, trafili pod najlepszy adres. Tutejsza stadnina pozwala na urządzanie sobie konnych wycieczek po ogromnym parku, a szkółka jeździecka pozwoli stawiać pierwsze kroki każdemu, kto o tym marzy.

Ale Galiny to także świetne miejsce wypadowe, które pozwala odwiedzić pobliskie sanktuarium w Stoczku Klasztornym, gdzie znajduje się izba muzealna, poświęcona prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który to w latach 1953-1954, więziony był za murami tego klasztoru przez władze PRL. Niedaleko też stąd do miasta Bartoszyce. Jego historia zaczyna się już w roku 1326.
Z Galin warto pojechać dalej do przepięknego Lidzbarka Warmińskiego. Cała trasa Green Velo w województwie Warmińsko - Mazurskim jest o tyle niezwykła, że można tu wykąpać się zarówno w jeziorze, tak jak w Węgorzewie, ale też w… morzu, bo szlakiem Green Velo dotrzemy bezpośrednio nad Zalew Wiślany, gdzie na przykład w miejscowości Kadyny znajduje się doskonała baza noclegowa i wciąż jeszcze mało uczęszczane nieodkryte plaże.

Więcej o Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo na www.greenvelo.pl

Materiał oryginalny: Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: pałac, koniec i pyszne jedzenie [odc. 15 – Galiny i okolice] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Dodaj ogłoszenie