Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariaty w Bydgoszczy podsumowały swoje działania w 2021 r. Jakie mają plany na kolejny rok?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Tak było podczas "Wakacyjnego Dnia Dziecka" zorganizowanego dla małych pacjentów szpitala im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przez Stowarzyszenie Łatwo Pomagać.
Tak było podczas "Wakacyjnego Dnia Dziecka" zorganizowanego dla małych pacjentów szpitala im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przez Stowarzyszenie Łatwo Pomagać. Tomasz Czachorowski
Każdego roku wolontariusze wkładają mnóstwo energii, by wesprzeć potrzebujących – chorych, niepełnosprawnych, ubogich, bezdomnych, wykluczonych społecznie. Także w 2021 r. dobroczynnych akcji w Bydgoszczy nie brakowało. A już szykują się kolejne.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

W 2021 r. wiele się działo w Stowarzyszeniu Łatwo Pomagać. Wolontariusze - z prezes Wiolett Górską na czele - przez cały rok walczyli o poprawę bytu i samopoczucia chorych dzieci z bydgoskich szpitali. Regularnie pojawiali się pod oknami w kolorowych bajkowych strojach, wywołując uśmiech na twarzach małych pacjentów. Był to także czas licznych zbiórek i przekazywania darów. To m.in. paczki dla 96 podopiecznych Domu Sue Ryder w ramach akcji „Walenty w drodze, hospicjum wspomoże”. To także otwarcie „Zaczarowanego Ogrodu” na terenie „Jurasza”, w którym pojawiły się kolorowe figury i pachnące kwiaty, organizacja zbiórki wielkanocnej, „Wakacyjnego Dnia Dziecka”, w ramach którego młodzi pacjenci otrzymali paczki z prezentami, a także grudniowe inicjatywy, jak „Jesienny Deszcz Onko-Uśmiechów” czy „Onko-Dzieci Listy Piszą”.

Wolontariat w Bydgoszczy. Kartki dla pacjentów i paczki dla ubogich

W zakresie edukacji młodzież wspierała Fundacja Pomoc i Nadzieja, która już od sześciu lat funduje stypendia młodym i zdolnym, których nie stać na podjęcie lub kontynuację studiów. W 2022 rekrutacja zaplanowana jest, jak co roku, w okresie wakacyjnym.
Z kolei Fundacja Dr Clown przeprowadziła akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego”, w ramach której dorośli pacjenci szpitala im. dr. A. Jurasza i Domu Sue Ryder otrzymali kartki z pozdrowieniami. Do chorych przebywających w szpitalach trafiło 6 tys. kartek z życzeniami, w tym 200 do tych z Bydgoszczy.

Wśród ubiegłorocznych działań Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PCK w Bydgoszczy nie zabrakło sztandarowych projektów, jak "Godnie Żyć", skierowanego do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, "Wyprawka dla Żaka" czy Światowy Dzień Walki z Głodem, które – jak zapowiada Maria Kapuścińska, specjalista ds. opieki i pomocy specjalnej w K-P PCK – także w 2022 r. będą realizowane. Dodaje również, że po styczniu, który jest tradycyjnie miesiącem sprawozdawczym, organizowane będą działania doraźne, jak np. zbiórki w marketach, czy „Magazyn darów”, w którym na bieżąco wydawana jest odzież osobom potrzebującym (w okresie zimowym największe zapotrzebowanie jest na kurtki, ciepłe ubrania).

Caritas Diecezji Bydgoskiej swoje działania prowadzi nieustannie na wielu polach.

- Wiele akcji Caritasu to akcje powtarzalne. Corocznie - tak też będzie w 2022 r. - organizujemy zbiórki żywności przed świętami Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. Wspieramy także seniorów i osoby potrzebujące, które nie są mobilne, w dostarczaniu żywności, odbiorze lekarstw. Codziennie pracujemy również na rzecz osób wykluczonych społecznie - wymienia ks. Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Jak dodaje, wolontariat Caritasu to także praca w parafiach i organizacja akcji związanych z codziennym odbiorem żywności krótkotrwałej, a także działania Szkolnych Kół Caritas i pomoc podczas rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.

MOPS w Bydgoszczy rozmawia serdecznie

W ub. roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy uruchomił "Serdeczny telefon". To inicjatywa będąca odpowiedzią na pandemiczną izolację, skierowana do osób samotnych i seniorów. To nie tylko rozmowy o zdrowiu czy problemach, ale też o polityce czy zwykłe ploteczki. Jak zapewnia nad jeden z pracowników MOPS-u, w 2022 r. Serdeczny telefon będzie kontynuowany. Osoby, które tego potrzebują, mogą dzwonić w każdy wtorek i czwartek w godz. 9-12.

Wolontariusze cały czas pamiętają o również o ekologii. W te działania doskonale wpisują się niezliczone akcje sprzątania lasów, organizowane przez Fundację Zielone Jutro, Czystą Bydgoszcz, a także indywidualnie przez samych mieszkańców. O tych, które będą się odbywały w najbliższym czasie, organizatorzy będą informowali na bieżąco.

Także w ub. roku, w ramach inicjatywy fundacji Rak’n’Roll odbyła się w Bydgoszczy akcja Biblioteczka, którą koordynował bydgoski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA Poland). Celem było wyposażenie oddziałów onkologicznych dla dorosłych w półki z książkami. Kilka miesięcy później w CH Focus w Bydgoszczy uruchomiona została specjalna strefa fryzjerska, w której mieszkańcy mogli bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego strzyżenia w szczytnym celu. Włosy zebrane podczas wydarzenia posłużą do wykonania peruk dla kobiet w trakcie chemioterapii. Warto dodać, że akcja „Daj Włos!” trwa przez cały rok. Od kilku lat z fundacją współpracuje kilkadziesiąt salonów fryzjerskich w całej Polsce, które dbają o to, by włosy zostały przygotowane właściwie. Szczegóły: www.raknroll.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo