Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy chwali się świetnym sprzętem i specjalistami

Redakcja
Anna Szczypińska oprowadza gości po Pracowni Molekularnej WSSE. Po prawej stronie, wicewojewoda Józef Ramlau
Anna Szczypińska oprowadza gości po Pracowni Molekularnej WSSE. Po prawej stronie, wicewojewoda Józef Ramlau Dariusz Bloch
Od wczoraj w Bydgoszczy działa Pracownia Molekularna z bardzo czułym i szybkim sprzętem. Zajmie się m.in. zakażeniami żywności i wody.

[break]
- To jest laboratorium na miarę XXI wieku - mówi kierownik Pracowni Molekularnej WSSE Bydgoszcz, Anna Szczypińska, która podczas inauguracji pracy placówki, oprowadzała gości i dziennikarzy po tym szczególnym miejscu. Wtórował jej dyrektor WSSE, dr inż. Jerzy Kasprzak. Zaznaczał, że stacja wykonuje badania na najwyższym europejskim poziomie. A pracownia jest szczególna, ponieważ jako jedna z nielicznych w kraju, poszczycić się może tak wysokiej klasy sprzętem i genetyczną analizą próbek. - Czułość sprzętu (nawet dziesięć wirusów nie ukryje się w tysiącu innych drobnoustrojów - przyp. red.) jest i zaletą i wadą zarazem. Badane próbki muszą być chronione przed jakimikolwiek wypływami, aparatura podobnie, dlatego cała pracownia została podzielona na kilka pomieszczeń, żeby zminimalizować przepływ jakichkolwiek zanieczyszczeń - wyjaśnia Anna Szczypińska.

Patogeny, którym się przyglądamy w naszym laboratorium, są bardzo zjadliwe. - Anna Szczypińska, kierownik Pracowni Molekularnej WSSE Bydgoszcz

W jednym z nich, najważniejszym, czyli sercu nowej jednostki, panuje sterylność (mikrobiologiczna i genetyczna, tzn. nie ma tam śladu materiału genetycznego drobnoustrojów) równa, a może i wyższa, niż na sali operacyjnej. W tej jałowej strefie są wydzielone jeszcze mniejsze jałowe strefy. Nie ma mowy o mieszaniu się powietrza. Specjalistka tłumaczy, że bez tych rygorów, laboratorium mogłoby przekazywać wyniki fałszywie dodatnie. Pokazuje także zamrażarkę z temperaturą minus 79 stopni Celsjusza. W takich warunkach można bezpiecznie przechowywać materiał.

Zabójcze patogeny

W pomieszczeniu do pracy z wirusami (zdezynfekowanym na potrzeby inauguracyjnej wizyty) pracuje się m.in. nad próbkami żywności. - Jesteśmy w stanie znaleźć minimalną ilość wirusów w próbce. Tu także oznaczamy wirus grypy. Osobny pokój do badań wirusów jest niezbędny, gdyż są to drobnoustroje lotne, osiadają wszędzie, np. na blatach, a chcemy zachować bezpieczeństwo i badających, i próbek.

Osobną przestrzeń przygotowano dla bakterii. - Są większe od wirusów i potrzeba ich więcej, żeby wywołać efekt chorobowy. Patogeny, którym się przyglądamy w naszym laboratorium, są bardzo zjadliwe. Mam na myśli np. szczep Escherichia coli O104:H4, który w 2011 roku w Niemczech doprowadził do wielu ciężkich zachorowań i zgonów. Podobne badania prowadzą nieliczne ośrodki w kraju. Dzięki badaniom genetycznym jesteśmy w stanie określić, z jakiego kraju pochodzi dany szczep wirusa czy bakterii.

Na osobne potraktowanie zasługuje sprzęt, chociażby termocyklery (urządzenia używane w laboratorium do przeprowadzania tzw. PCR; wyposażone są w blok grzejny z otworami na próbówki, w których przeprowadza się reakcję). - Metoda real-time PCR obecnie święci swoje tryumfy, gdyż jako jedyna umożliwia szybkie (nawet po ok. 2 godz.) zidentyfikowanie wirusa ostatecznie i niepodważalnie. Ma szczególne zastosowanie w przypadku wirusów trudnych do tradycyjnej hodowli, a także przy potwierdzaniu obecności patogenów zmieniających swoje cechy biologiczne, jak wspomniany już szczep Escherichia coli O104:H4.

Żółtaczka w owocach

Pracownia WSSE w wodzie tropi legionellę. Analizuje obecność norowirusów (odpowiadających za wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego) i - jako jedyna w kraju - wirusa zapalenia wątroby typu A w owocach i warzywach sałatkowych. Województwo kujawsko-pomorskie jest rejonem rolniczo-przemysłowym, badania wychodzą więc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na nie ze strony producentów żywności np. na eksport.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!