Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda podpisał umowy z organizacjami pozarządowymi. Kilkaset tysięcy złotych pomocy

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Umowy podpisano z 5 organizacjami pozarządowymi.
Umowy podpisano z 5 organizacjami pozarządowymi. KPUW
W piątek (1 kwietnia) po południu w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał z pięcioma organizacjami pozarządowymi umowy dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy.

– Zdaję sobie sprawę, że przychodzi taki moment, że konieczne jest dodatkowe wsparcie NGO-sów. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie, bo państwo od pierwszych dni i godzin wspieraliście cały proces przyjazdu uchodźców, zaopiekowania się nimi w różnych obszarach – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Pierwsze umowy podpisano z fundacjami Pro Omnis, Emic, Wspierania i Rozwoju Studentów „International Legaue”, Chcepomaga i bydgoskim oddziałem PCK. Wojewoda podkreślił, że bardzo szybko udało się je przygotować, co związane jest z faktem, że już wcześniej urząd nawiązał porozumienie z tymi organizacjami pozarządowymi i regularnie odbywał spotkania z jej przedstawicielami.

Na spotkaniu obecny był także członek Rady Ministrów, Łukasz Schreiber, który w imieniu własnym oraz premiera podziękował NGO-som za pomoc, która okazują od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę. – Wykonujecie wspaniałą pracę – stwierdził, przypominając, że do Polski trafiło już 2,5 mln uchodźców.

– Nie zamierzam brać udziału w absurdalnej dyskusji, która się czasem pojawia, o tym, kto na ile procent pomaga, albo kto bardziej lub mniej się angażuje. Dziś jest taki czas i jest to akurat temat, który nas wszystkich łączy, niezależnie od spraw światopoglądowych, przekonań politycznych. Jestem w pełni gotowy oddawać palmę pierwszeństwa temu zaangażowaniu, które jest po stronie obywateli i państwa jako organizacji pozarządowych – przekonuje minister Schreiber.

Wojewoda Bogdanowicz zapowiedział, że to dopiero początek współpracy. Suma pięciu zawartych umów to koszt łącznie kilkuset tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczone są na trzy obszary. Po pierwsze to refundacja środków potrzebnych na zapewnienie uchodźcom niezbędnych produktów np. żywnościowych czy odzieżowych.

Umowy dotyczącą też pieniędzy, jakie organizacje pozarządowe przeznaczają na transport. W wielu wypadkach pomoc wiąże się z koniecznością dojazdu do odległych miejsc, gdzie zakwaterowani są Ukraińcy. Dodatkowo NGO-sy otrzymały drobną rekompensatę związaną z kosztami osobowymi, jakie muszą ponieść.

Wojewoda podczas spotkania poruszył jeszcze kwestię innej pomocy uregulowanej w przyjętej w marcu specustawie. – Już do 104 samorządów dotarły środki na wsparcie osób, które przyjęły uchodźców pod swój dach – przekazał podczas spotkania M. Bogdanowicz, zachęcając, aby składać kolejne wnioski. Każdy, kto pomógł w ten sposób obywatelom Ukrainy może otrzymać po 40 zł za każdy dzień pobytu za osobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera