Wojciech Knapik trafił w Rio

Redakcja
Wojciech Knapik znów liczy się w światowej elicie pistoletu pneumatycznego (10 m) Dariusz Bloch
Pistoleciarz Zawiszy Wojciech Knapik wywalczył podczas mistrzostw Europy w Gyor (Węgry) kwalifikację olimpijską w pistolecie pneumatycznym (10 m) na igrzyska w Rio de Janeiro. Po eliminacjach był 4., a w finale 8.Klaudii Breś zabrakło trzech punktów do zdobycia kwalifikacji.

Troje zawiszan rywalizowało przez tydzień w mistrzostwach Europy w węgierskim Gyor. Dwoje seniorów miało szanse wywalczyć kwalifikacje olimpijską. Jedno marzenie się spełniło. W pistolecie pneumatycznym zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn do zdobycia były 3 kwalifikacje, w tym 2 dla jednego kraju.

Przed wyjazdem dwukrotny olimpijczyk (Ateny 2004 i Pekin 2008) Wojciech Knapik z pokorą mówił o swoich szansach.

- Do startu na igrzyskach w Londynie w 2012 roku dwukrotnie podczas zawodów kwalifikacyjnych zabrakło mi jednego punktu - mówił przed startem. - Dlatego teraz spokojnie podchodzę do startu, choć uważam, że kwalifikacja jest w moim zasięgu.

W Gyor na mistrzostwach Europy w eliminacjach był 4. z wynikiem 579 punktów. Taki sam wynik uzyskało kolejnych 4 zawodników, ale zawiszanin miał więcej centralnych dziesiątek (25 razy). Już awans do finałowej ósemki wystarczył, aby zdobyć kwalifikację. W finale nasz zawodnik był ósmy. Mistrzem Europy został Turek Yusuf Dikec (8. po eliminacjach - 579 pkt) - w finale 198,5 pkt.

Pecha mieli biało-czerwoni w rywalizacji drużynowej. 579 punkty Knapika plus 574 Tomasza Wawrzonowskiego i 570 Piotra Daniluka dało nam łącznie 1723 punkty i 4. miejsce. Dorobek o punkt wyższy decydował o srebrnym medalu dla Ukrainy (55 centralnych dziesiątek) i brązowym dla Serbii (46). Triumfowali Rosjanie 1735 pkt. O kwalifikację walczyła także w tej samej konkurencji Klaudia Breś (40 strzałów). Zawiszanka tym razem uzyskała mniej niż zakładała 576 pkt i zajęła 23. miejsce.

- Zadecydowała pierwsza seria i trzy ósemki - wyjaśnia Wojciech Kulmatycki, trener klubowy. - Te przynajmniej trzy stracone punkty trudno później było odrobić.

12 miejsce i 379 pkt Beaty Bartków-Kwiatkowskiej (ŚTS Tychy) wystarczyło do zdobycia kwalifikacji olimpijskiej na Rio. Drużynowo Polki zajęły 5. miejsce (Joanna Tomala była 31. - 374) - 1129 pkt, przed nimi były Rosjanki - 1136, Serbki - 1135, Węgierki - 1134 i Ukrainki - 1130.

Na zakończenie zawodów Klaudia startowała w nieolimpijskiej konkurencji mixtach 2x25 strzałów. Po eliminacjach Klaudia uzyskała 240 pkt, a jej kolega z reprezentacji Piotr Daniluk 239 - razem 479 i zajęli 2. miejsce. W finale zostali sklasyfikowani na 6. pozycji. W kategorii juniorów w pistolecie pneumatycznym (60 strzałów) Oskar Miliwek (Zawisza) był 25. - 560 pkt., drużynowo Polacy na 7. miejscu. Obie kadry pistoletu ostatnie zgrupowanie realizowali na obiektach CWZS Zawiszy.

W sumie biało-czerwoni wywalczyli pięć miejsc na igrzyskach: obok Knapika i Beaty Bartków-Kwiatkowskiej (pistolet pneumatyczny). wcześniej prawo rywalizacji w Brazylii wywalczyły w konkurencji karabinu Agnieszka Nagay (Orzeł Łódź), Sylwia Bogacka (Gwardia Zielona Góra) i Aleksandra Jarmolińska (CWKS Legia Warszawa Sekcja Strzelecka).