Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wpłynęło 12 zgłoszeń dotyczących kąpielisk. Wśród nich były, m.in. plaże w: Pieczyskach, Tleniu, Borównie, Przyjezierzu, Cekcynie i Grudziądzu.
- Państwowa Inspekcja Sanitarna otrzymała wyniki badań trzech kąpielisk - informuje Krystyna Błażejewska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitaro-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Są to kąpieliska z terenu powiatu grudziądzkiego, czyli plaża miejska, plaża dzika, plaża Tarpno. W najbliższych dniach powinniśmy otrzymać od organizatorów również wyniki badań wody dla pozostałych dziewięciu kąpielisk.
Badanie okazjonalne
Warto przypomnieć, że okazjonalnie badana jest również woda Brdy. Ostatnie analizy, przeprowadzone pod kierunkiem jej przydatności do kąpieli, przeprowadzono w lipcu ubiegłego roku przed rozegraniem wyścigu pływackiego „Woda Bydgoska”, który odbył się w sierpniu 2014 r.
- Brda nie ma statusu kąpieliska czy też miejsca wyznaczonego do kąpieli, tym samym nie jest objęta monitoringiem jakości wody - przypomina Krystyna Błażejewska i dodaje, że zlecenie wykonania badania jakości wody w Brdzie jeszcze do WSSE nie wpłynęło.
Bez nadzoru
Niestety, nie wszystkie miejsca, w których latem odpoczywają mieszkańcy regionu, zostały zgłoszone jako kąpieliska publiczne. Dlatego też nie bada się ich pod kątem zawartości skażeń biologicznych i fizycznych.
W zestawieniu WSSE nie ma, np. kąpieliska w Wąsoszu, które uznawane jest za jedno z lepszych w regionie - czysta woda, piaszczysta plaża. Brakuje również kąpielisk w Samociążku, Wierzchucinie i Witosławiu.(hw)