Meksykanka pokonała Szymańską, później dotarła aż do finałowej walki i srebrnego medalu w kategorii 63 kg. Rzeczywiście, patrząc na fotografię pogromczyni włocławianki, trudno zaprzeczyć temu, że reprezentuje typ urody, który określilibyśmy jako „chłopczyca”. Warto jednak pamiętać, że „organoleptyczne” określanie płci (czyli, mówiąc bez ogródek, zaglądanie im w majtki) to melodia odległej przeszłości. A jedną z pierwszych ofiar nowych, bardziej naukowych badań płci, polegających na analizie składu chromosomów, była w 1967 r. lekkoatletka Ewa Kłobukowska. Sprinterka, zbadana przed zawodami Pucharu Europy w Kijowie, została zdyskwalifikowana, a jej rekordy wymazane z tabel.
Nie wiem, jak to wygląda w judo, ale w wielu popularnych dyscyplinach sportu, m.in. lekkoatletyce, pływaniu czy kolarstwie, ich federacje zakazują udziału w zawodach międzynarodowych sportowcom transpłciowym. Ci zaś, którzy wykazują różnice w rozwoju płci – mając jako kobiety naturalnie podwyższony poziom testosteronu – by móc stanąć do rywalizacji z kobietami, muszą przyjmować leki, które obniżają poziom testosteronu do wyznaczonego poziomu.
Kontrowersje jednak nie milkną. W Paryżu zogniskowały się nie na judo i „chłopczycy” z Meksyku, lecz na kobiecym boksie, po tym jak do udziału w igrzyskach dopuszczone zostały zdyskwalifikowane rok wcześniej, na podstawie badań chromosomów, dwie zawodniczki – z Tajwanu i Algierii. I to bardziej zakrawa na skandal.
Patrząc z innej perspektywy, można się z kolei dziwić, dlaczego utrzymuje się odrębną rywalizację mężczyzn i kobiet w takich dyscyplinach, jak strzelectwo. Pistolet sportowy waży niewiele, nie więcej niż 1,5 kg, więc utrzymanie go wyciągniętej dłoni nie wymaga dużej siły. Nie słyszałem też o tym, by męskie oko funkcjonowało inaczej niż oko kobiece.
***
Po walce z Angeliką Szymańską na meksykańską zawodniczkę wylała się fala hejtu i insynuacji. Do sprawy postanowiła odnieść się sama polska judoczka, która stanęła w obronie reprezentantki Meksyku. Poniżej zamieszczamy komentarz, który Polka opublikowała w mediach społecznościowych.

