Z powodu ograniczonej widoczności spowodowanej wyrzucanymi w powietrze kłębami dymu i popiołu władze zdecydowały zamknięciu lotniska w poniedziałek wieczorem. Po południu zezwolono na lądowanie zaledwie 4 samolotom na godzinę. To pierwsza tak duża aktywność sejsmiczna wulkanu od 10 lat.
Instytut INGV (Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii) w poniedziałek rano odnotował 130 wstrząsów sejsmicznych, najmocniejszy z nich wyniósł 4 stopnie w skali Richtera. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby. Nie wydano jednak komunikatów ostrzegawczych ani decyzji o ewakuacji mieszkańców Sycylii. Sycylijscy rolnicy obawiają się jednak o swoje uprawy owoców i warzyw.
Erupcja wulkanu Etna. Kłęby dymu i popiołu nad Sycylią
Źródło: STORYFUL/x-news
Etna jest najbardziej aktywnym sejsmicznie wulkanem w Europie. Ma 3300 m wysokości, a jej regularne erupcje trwają od 2700 lat. Pierwsze wstrząsy w obecnym cyklu sejsmicznym Etny odnotowano już na wiosnę 2017 r, do dużej erupcji wulkanu doszło natomiast zimą, na przełomie 2008/2009 r. W marcu w „Biuletynie Wulkanologicznym” ukazał się artykuł na temat Etny. Zdaniem autorów publikacji wulkan przesuwa się w kierunku Morza Śródziemnego w tempie 14 mm na rok.
POLECAMY:
