MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wisłarium dla małych i dużych w Myślęcinku

Hanna Walenczykowska
Do lipca zostanie wyłoniony projektant i wykonawca terrarium i akwarium, w którym zostaną zaprezentowane wszystkie krajowe gatunki zwierząt, żyjących w Wiśle.

Do lipca zostanie wyłoniony projektant i wykonawca terrarium i akwarium, w którym zostaną zaprezentowane wszystkie krajowe gatunki zwierząt, żyjących w Wiśle.

<!** Image 2 align=none alt="Image 188321" >

Projekt budowy terrarium i akwarium ma prawie tyle lat co Ogród Fauny Polskiej w Myślęcinku. Jednak, dopiero w tym roku znaleziono na jego realizację pieniądze: 2 mln złotych pochodzić mają z unijnych funduszy, reszta m.in. z budżetu miasta. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 6,4 mln zł.

<!** reklama>

Krajowe wysoko w rankingu

- Chciałbym, żebyśmy już za dwa lata, wiosną 2014 roku, mogli powiedzieć: mamy unikalną w regionie atrakcję - mówi Rafał Bruski, prezydent miasta. - Bydgoski projekt budowy tego pawilonu został najlepiej oceniony i znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej.

Tak wysoka ocena raczej nie dziwi - mimo niezbyt dużej powierzchni w obiekcie tym znajdzie się wiele atrakcyjnych ekspozycji.

- Zaplanowano je po to, by móc prezentować krajowe gatunki ryb, płazów i gadów - wyjaśnia Tamara Samsonowicz, kierownik OFP. - Część tej koncepcji postanowiliśmy zachować i przedstawić faunę kilku odcinków Wisły.

Zbudowane zostaną 4 zbiorniki, w pierwszym eksponowane będą gatunki zamieszkujące górny odcinek rzeki, w tym pstrągi, trocie i lipienie. W kolejnych pojawią się gatunki podgórza i niżu, a w ostatnim ujścia Wisły do Bałtyku. Eksponowanym rybom towarzyszyć będą nieduże ptaki i małe ssaki drapieżne, w tym tchórze, łasicie oraz gryzonie, np. popielice. OFP chce zgromadzić przedstawicieli wszystkich gatunków ryb, płazów i gadów, żyjących nad Wisłą.

Węże, wije, karaczany

- W drugiej części pawilonu znajdą się zwierzęta egzotyczne, które podzielone zostaną na dwie grupy - wyjaśnia Tamara Samsonowicz. - Pierwszą, tworzyć będą płazy i gady pustynne, a drugą gatunki zamieszkujące lasy tropikalne.

Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji będzie motylarnia i znajdujące się obok terraria z bezkręgowcami; karaczanami, wijami i kruszczycami. Zaplanowano również umieszczenie wewnątrz pawilonu ula pszczelego. Ma on mieć przezroczyste ściany, przez które widać będzie niektóre części.

- Prawdopodobnie tuż przy wejściu zamieszka mały krokodyl - zdradza Tamara Samsonowicz i podkreśla, że OFP tworzy już kolekcję płazów i gadów. Oprócz żółwi, w myślęcińskim zoo żyją: jaszczurki (agamy brodate i żaglowe), rzekotki żabie i australijskie, pyton królewski, padalce, wąż zbożowy, zaskroniec i boa.

Zasiedlenie dwa lata

Zgodnie z harmonogramem realizacji tego przedsięwzięcia, do lipca br. zostanie rozstrzygnięty przetarg na projekt, budowę i wyposażenie pawilonu. Wszelkie wymagane prawem procedury, łącznie z aranżacją wnętrz i uzyskaniem pozwolenia na budowę, mają zakończyć się w marcu 2013 roku. Pawilon zostanie oddany do użytku (zasiedlenia) na przełomie marca i kwietnia 2014 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!