Map i przewodników u nas dostatek, ale takich jeszcze nie było. Powiat nakielski doczekał się wytyczenia i oznakowania szlaków rowerowych oraz informatorów o nich.
<!** Image 2 align=right alt="Image 73690" sub="Dwór rodziny Kaczorowskich, który znajduje się w Broniewie (gmina Sadki) /Fot. Tomasz Pasieka">- Pomysł był Jacka Maćkowskiego i mój. Narodził się w styczniu 2006 roku, a zrealizowany został w ramach projektu „Szlakami Krajny i Pałuk - Młodzi przecierają szlak”, który jest częścią programu „Łączy nas Noteć” - informuje Artur Michalak, radny powiatowy, propagator turystyki. - Program realizowany jest przez Fundację Partnerstwo dla Krajny i Pałuk, która przyznała nam 66 tysięcy złotych na wytyczenie i oznakowanie szlaków oraz na oba wydawnictwa. Mieliśmy na to rok.
Obie publikacje są przewodnikami po całym regionie, pozwalającymi poznać jego atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz ich historię. Oprócz funkcji poznawczej, mają również za zadanie promować Krajnę i Pałuki. Wytyczone i opisane szlaki rowerowe są też elementem ich ponadregionalnej sieci.
<!** Image 3 align=right alt="Image 73690" sub="Chata w Weronice na szlaku kcyńskim">- Mieć pomysł i potem pieniądze na jego realizację, to nawet nie połowa sukcesu - dodaje Artur Michalak. - Nie byłoby mapy i przewodnika bez wielkiej pasji wielu ludzi i życzliwości kilku instytucji. Najwięcej trudu i czasu poświęcili na pewno wyznaczający trasy: Jacek Maćkowski na terenie Kcyni, Tomasz Pasieka w Nakle, Małgorzata Staszak i Witalis Małecki w Szubinie, Krzysztof Bondyra w Sadkach. Wspierali nas też uczniowie nakielskich szkół: Anna Krupińska, Angelika Kłosowska, Bartosz Banaś, Radek Gorajczyk. Pomogło również Nadleśnictwo Szubin i jego pracownik Kamil Walenciuk.
<!** Image 4 align=right alt="Image 73693" sub="Ruiny zamku w Szubinie /Fot. Witalis Małecki">Przewodnik zawiera opis techniczny pięciu tras, ze szczegółowymi danymi jej przebiegu. „0,02 km - skręt w prawo, 0,07 km skręt z Rynku w ulicę Stolarską, 0,14 km - Skrzyżowanie (...) szlak skręca w prawo” - przeczytamy w opisie trasy Rynarzewo-Szubin. Zapoznając się z drugą częścią, poświęconą wybranym atrakcjom szlaku, wzbogacimy swoją wiedzę historyczną, przyrodniczą i o kulturze.
Promocja przewodnika „Nadnotecki szlak rowerowy” i „Mapy turystycznej powiatu nakielskiego” odbędzie się już w najbliższą środę, czyli 23 stycznia o godzinie 18 w Regionalnej Bibliotece Publicznej w Szubinie. Oba wydawnictwa będą dostępne także w bibliotekach publicznych całego powiatu.