Wimbledon. Kamil Majchrzak zagra w turnieju głównym. Łodzianin przeszedł kwalifikacje i zadebiutuje w Londynie. Porażki Hurkacza i Kawy

Hubert Zdankiewicz
Kamil Majchrzak
Kamil Majchrzak brak
Kamil Majchrzak przeszedł kwalifikacje i zadebiutuje w Wimbledonie. W trzech meczach Polak wygrał siedem setów i tylko raz dał się przełamać. W decydującym o awansie do głównej drabinki turnieju spotkaniu podopieczny Tomasza Iwańskiego pokonał 6:2, 6:4, 6:0 Francuza Enzo Couacauda. Gorzej niestety poradzili sobie w czwartek Hubert Hurkacz i Katarzyna Kawa.

Majchrzak (111. ATP) i Couacaud (215. ATP) jako seniorzy zagrali ze sobą po raz pierwszy. W czasach juniorskich, konkretnie 2013 roku, Francuz trzy razy wygrywał za to z Polakiem. Raz w Roehampton, gdzie w czwartek obaj walczyli o główną drabinkę Wimbledonu.

Za czwartym razem górą był Kamil

Tym razem górą był Majchrzak, który dominował od pierwszej do ostatniej piłki, a w trzecim secie nie stracił nawet gema. W nagrodę po raz drugi w karierze zagra w turnieju Wielkiego Szlema. Debiut zaliczył w styczniu, podczas Australian Open, gdzie w dramatycznych okolicznościach (wygrał dwa pierwsze sety, a w połowie piątego skreczował) przegrał w pierwszej rundzie z Japończykiem Keiem Nishikorim. W Londynie rok temu nie przeszedł kwalifikacji.

- Pięć lat temu Kamil przegrał z Enzo trzy razy pod rząd. Zapewniam, że Francuz oddałby wszystkie te trzy wygrane, za tę jedną dzisiejszą - podsumował spotkanie trener Polaka Tomasz Iwański.

Za awans do turnieju głównego i start w pierwszej rundzie Wimbledonu Majchrzak otrzyma 35 punktów do rankingu ATP. Jeśli awansuje do drugiej, będzie miał ich w sumie 70. To powinno mu wystarczyć do pierwszej setki na świecie i zapewnienia sobie prawa do gry w US Open bez kwalifikacji. Losowanie drabinki odbędzie się w piątek.

Półfinał w Eastbourne nie dla Hurkacza

Oprócz Majchrzaka w tegorocznym Wimbledonie wystąpią jeszcze Hubert Hurkacz, który z kolei walczył w czwartek w Eastbourne o półfinał z Amerykaninem Taylorem Fritzem. Niestety bez powodzenia, bo przegrał 4:6, 6:7(5). Potwierdziły się zapowiedzi tych, którzy sugerowali, że polską rakietę numer jeden czeka trudne zadanie, bo Frizt dobrze czuje się na trawie, a do tego świetnie serwuje – w sumie w dwóch pierwszych meczach w Eastbourne posłał 25 asów.

Właśnie serwis okazał się kluczowy w obu setach. W pierwszym o porażce Hurkacza zdecydowało jedno przełamanie.

W Londynie zagrają również Magda Linette i ubiegłoroczna juniorska mistrzyni Iga Świątek, która otrzymała od organizatorów dziką kartę. Szanse miała także Katarzyna Kawa, która również awansowała do trzeciej rundy kwalifikacji. W niej przegrała jednak niestety 5:7, 1:6 z Rumunką Eleną Gabrielą Ruse. W deblu, w parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo, wystąpi również Łukasz Kubot. Mistrzowie Wimbledonu z 2017 roku zostali rozstawieni z numerem pierwszym.

Początek turnieju w poniedziałek 1 lipca

Kamil Majchrzak awansował do głównej drabinki wielkoszlemowego Wimbledonu. Polak w ostatniej rundzie kwalifikacji pokonał Enzo Couacauda 6:2, 6:4, 6:0