9 maja 1434 roku powstał oficjalnie jeden z najstarszych cechów rzemieślniczych w Bydgoszczy, cech rzeźników. Jego statut tego dnia zatwierdził starosta Puchała. Bractwo jednak, jak wynika z innych zapisów, istniało w mieście już wcześniej i walczyło o pozycję monopolisty na sprzedaż mięsa w trakcie cotygodniowych targów.
9 maja 1765 roku Bydgoszcz na mocy dekretu Kongregacji Konsystorialnej w Rzymie przestała należeć do diecezji kujawskiej z siedzibą we Włocławku i została przeniesiona do archidiecezji gnieźnieńskiej. Pozostała w niej do 2004 roku, kiedy stała się siedzibą nowo powstałej diecezji.
9 maja 1932 roku w ogrodzie Resursy Kupieckiej przy ul. Jagiellońskiej 7 rozpoczął się wielki turniej zapaśniczy z udziałem wielu gwiazd zawodowych ringów, w tym Polaków Garkowienki, Dose i Tornowa, zawodników z Niemiec i ze wschodniej Europy. Suma nagród wynosiła 5000 złotych. Zmaganiom dzień w dzień przypatrywały się tłumy widzów. Turniej trwał do 9 lipca i zakończył się triumfem Teodora Sztekkera z Poznania.
>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl
9 maja 1945 roku mieszkańców miasta obudziło rano bicie dzwonów we wszystkich kościołach. Tak świętowano zakończenie wojny. O godzinie 10 na Starym Rynku odprawiona została msza św. przed ołtarzem polowym ustawionym w drzwiach ratusza. Jego główny element stanowił wielki biały orzeł. Mszę odprawił ksiądz dziekan Jan Konopczyński, ale kazanie wygłosił ceniony kaznodzieja ks. prob. Rólski. Po mszy tłum odśpiewał „Boże, coś Polskę”, a następnie w zorganizowanym pochodzie udał się na groby i miejsca pamięci.
Po południu, o godz. 16, na pl. Wolności miał miejsce wielki wiec. Odegrano hymny Polski i ZSRR, a następnie głos zabrał wojewoda Pasenkiewicz. Po nim mówili przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Wojciech Wiechno i sowiecki komendant wojenny miasta płk. Wierchogliad. Podczas wiecu uradzono wysłać depesze do: Stalina, Trumana, Churchilla, Bieruta, Osóbki-Morawskiego, Roli-Żymierskiego oraz dowódców I Armii WP gen. Popławskiego i płk. Piotra Jaroszewicza.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
9 maja 1952 roku w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpiła grupa baletowa Teatru Wielkiego z Moskwy ze światowej sławy primabaleriną, jedną z najwybitniejszych baletnic XX stulecia, 27-letnią wówczas tancerką Mają Plisiecką.
9 maja 1958 roku zapadła decyzja o budowie na Szwederowie nowoczesnych obszernych budynków dla bydgoskiego zakładu „Odzieżówka”, ulokowanego dotychczas w 10 różnych pomieszczeniach na terenie miasta. Tak powstał „Modus”, otwarty dwa lata później.
Tego samego dnia w Fordonie odbyły się uroczystości związane z 25. rocznicą powstania szkoły szybowcowej. Uczestniczyli w nich m.in. dowódca wojsk lotniczych gen. bryg. Jan Frey-Bielecki i syn słynnego lotnika, Henryk Żwirko.
9 maja 1992 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyła się manifestacja nauczycieli pod hasłem „Dość niszczenia polskiej szkoły”. Nauczyciele protestowali przeciwko zmianom programów nauczania.
9 maja 1996 roku w godzinach nocnych w mieszkaniu w bloku przy ul. Sułkowskiego na osiedlu Leśnym wybuchł pożar. W płomieniach zginęło małżeństwo z synem, a nastoletnia córka uratowała się, wyskakując z okna z II piętra.
9 maja 1997 roku do Bydgoszczy przyjechał znany amerykański pisarz William Wharton, autor głośnej powieści „Ptasiek”, cieszący się w Polsce wyjątkowym uznaniem i zainteresowaniem. Po południu, podczas uroczystości nadania jego imienia bydgoskiej Szkole Języka i Literatury, pisarz spotkał się z bydgoszczanami w Teatrze Polskim. Następnego dnia podpisywał swoje książki w księgarni „Współczesna”.
9 maja 1998 roku odbyło się podpisanie umowy o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Perth (Wielka Brytania).
Interwencja od Czytelniczki: Myślęcinek zamknięty. Co się dz...
Pogoda do 11 maja:
Polub nas na Facebooku