Łukasz Konstanty
Wiktoria Dąbrowska w miniony weekend dwa razy stawała na podium.
Wiktoria Dąbrowska w miniony weekend dwa razy stawała na podium. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Kolejny udany weekend mają za sobą Polacy reprezentujący nasz kraj podczas juniorskiego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Najwięcej radości podczas zawodów we włoskim Collalbo dostarczyły po raz kolejny Wiktoria Dąbrowska i Hanna Mazur, które kończyły rywalizację na podium.

Wiktoria Dąbrowska liderką Pucharu Świata

Już w sobotę, podczas zmagań na dystansie 1 000 metrów Dąbrowska potwierdziła dobrą dyspozycję. Siedemnastoletnia Polka uplasowała się na trzeciej pozycji, przegrywając jedynie ze starszymi rywalkami - Holenderką Mike Veen (19 lat) i Japonką Rio Kawaharą (18 lat). Nasza panczenistka jest obecnie liderką klasyfikacji generalnej PŚ w tej konkurencji - Polka zgromadziła 108 punktów i wyprzedza Veen (102) oraz Kawaharę (102).

W niedzielę Dąbrowska po raz kolejny uplasowała się na trzeciej pozycji, tym razem na dystansie 500 metrów. Nasza zawodniczka była najszybszą z Europejek, a wyprzedzić pozwoliła się jedynie dwóm Azjatkom - Koreance Huidan Jung (o 0,51 s), a także Japonce Wace Sasabuchi (o 0,25 s). W klasyfikacji generalnej Polka zajmuje drugie miejsce 91 pkt. Prowadzi Japonka Hana Noake, która zgromadziła o siedem oczek więcej.

Hanna Mazur na podium w rywalizacji ze startu wspólnego

W rywalizacji ze startu wspólnego świetnie spisała się z kolei piętnastoletnia Hanna Mazur, która uplasowała się na 2. miejscu. Zwyciężyła Hana Noake z Japonii. Blisko podium była także Zofia Braun (w klasyfikacji generalnej zajmuje trzecie miejsce), druga z naszych reprezentantek zajęła jednak ostatecznie czwartą pozycję.

W rywalizacji juniorów dzielnie radził sobie Szymon Wojtakowski, który zajął 5. miejsce na dystansie 500 metrów oraz na 1 500 metrów. Na drugim z wymienionych rekord życiowy ustanowił z kolei Mateusz Śliwka (1:50,51), który zajął 8. miejsce. Piątą lokatę Biało-Czerwoni zajęli także w rywalizacji drużyn mieszanych.

Polacy bez sukcesu w Leeuwarden

W holenderskim Leeuwarden w miniony weekend odbywał się kolejny juniorski Puchar Świata w short tracku. Biało-Czerwoni nie zdołali wywalczyć żadnego miejsca na podium - najlepiej spisała się drużyna mieszana w składzie Michalina Wawer, Kornelia Woźniak, Krzysztof Mądry i Adrian Makuch, która zajęła 5. miejsce, a także indywidualnie Mądry, który w drugim konkursie na dystansie 500 metrów zajął 7. miejsce.

Ostatnie zawody juniorskiego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim odbędą się w dniach 3-4 lutego w japońskiej miejscowości Hachinohe. Z kolei kolejne zawody juniorskiego PŚ w short tracku odbędą się najprawdopodobniej 17-18 lutego.