16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy w domu przy ul. Wileńskiej 6 urodził się Marian Rejewski, wybitny matematyk i kryptolog, pracownik biura szyfrów polskiego wywiadu, który wraz z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim rozszyfrował kody niemieckiej maszyny „Enigma”, później przekazane do wykorzystania przez aliantów w czasie II wojny.
16 sierpnia 1906 roku w Świnoujściu utopił się w Bałtyku podczas wakacyjnego wypoczynku ks. Ryszard Markwart, proboszcz parafii farnej, pochowany trzy dni później na cmentarzu Nowofarnym, którego był założycielem. Markwart (nosił nazwisko Marquart) był synem Niemca i Polki, działaczem narodowym przeciwstawiającym się polityce germanizacyjnej.
Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
16 sierpnia 1914 roku w „Dzienniku Bydgoskim” ukazało się oświadczenie organizacji polskich działających w Bydgoszczy, popierające wszelkie działania Niemiec i wyrażające nadzieję, iż w zamian za taką postawę „(...) cesarz i naród niemiecki uzna sprawiedliwie wymagania nasze i usunie to, co nam dolega, da nam możność rozwoju narodowego i gospodarczego, którego pod panowaniem Rosji spodziewać byśmy się nie mogli”. Tego samego dnia Polacy oddali salę Domu Polskiego do dyspozycji niemieckich władz wojskowych i zaczęli dokonywać znaczących wpłat na niemiecką pożyczkę wojenną.
16 sierpnia 1920 roku minister byłej dzielnicy pruskiej powołał nową Tymczasową Radę Miejską Bydgoszczy złożoną z 42 radnych, w tym 28 Polaków i 14 Niemców.
16 sierpnia 1935 roku w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy wystąpił zespół Reduty z Warszawy, który zaprezentował przedstawienie „Teoria Einsteina” według Antoniego Cwojdzińskiego. W roli głównej wystąpił popularny polski aktor Juliusz Osterwa.
Tego samego dnia bydgoszczanie na noc szczelnie pozamykali okna i drzwi wejściowe. Nocne godziny spędzili w strachu w związku z wiadomością o ucieczce 12 groźnych przestępców z koronowskiego więzienia, którzy usiłowali ukryć się przed policyjnym pościgiem w Bydgoszczy.
16 sierpnia 1997 roku na powstałym rok wcześniej „górskim” torze kajakowym na Brdzie przy bydgoskiej katedrze odbyły się mistrzostwa Polski seniorów w slalomie kajakowym, obserwowane przez licznych widzów z mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego i brzegów rzeki.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
Dojrzalsi, odcinek 5:
