Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie uciekli z zakładu w Koronowie. Bydgoszczanie zabarykadowali okna i drzwi [kalendarium bydgoskie, 16 sierpnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
16 sierpnia 1935 roku bydgoszczanie na noc szczelnie pozamykali okna i drzwi wejściowe. Nocne godziny spędzili w strachu w związku z wiadomością o ucieczce 12 groźnych przestępców z koronowskiego więzienia, którzy usiłowali ukryć się przed policyjnym pościgiem w Bydgoszczy.
16 sierpnia 1935 roku bydgoszczanie na noc szczelnie pozamykali okna i drzwi wejściowe. Nocne godziny spędzili w strachu w związku z wiadomością o ucieczce 12 groźnych przestępców z koronowskiego więzienia, którzy usiłowali ukryć się przed policyjnym pościgiem w Bydgoszczy. Lukasz Kaczanowski, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co jeszcze ciekawego i ważnego wydarzyło się 16 sierpnia w Bydgoszczy.

16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy w domu przy ul. Wileńskiej 6 urodził się Marian Rejewski, wybitny matematyk i kryptolog, pracownik biura szyfrów polskiego wywiadu, który wraz z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim rozszyfrował kody niemieckiej maszyny „Enigma”, później przekazane do wykorzystania przez aliantów w czasie II wojny.

16 sierpnia 1906 roku w Świnoujściu utopił się w Bałtyku podczas wakacyjnego wypoczynku ks. Ryszard Markwart, proboszcz parafii farnej, pochowany trzy dni później na cmentarzu Nowofarnym, którego był założycielem. Markwart (nosił nazwisko Marquart) był synem Niemca i Polki, działaczem narodowym przeciwstawiającym się polityce germanizacyjnej.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

16 sierpnia 1914 roku w „Dzienniku Bydgoskim” ukazało się oświadczenie organizacji polskich działających w Bydgoszczy, popierające wszelkie działania Niemiec i wyrażające nadzieję, iż w zamian za taką postawę „(...) cesarz i naród niemiecki uzna sprawiedliwie wymagania nasze i usunie to, co nam dolega, da nam możność rozwoju narodowego i gospodarczego, którego pod panowaniem Rosji spodziewać byśmy się nie mogli”. Tego samego dnia Polacy oddali salę Domu Polskiego do dyspozycji niemieckich władz wojskowych i zaczęli dokonywać znaczących wpłat na niemiecką pożyczkę wojenną.

16 sierpnia 1920 roku minister byłej dzielnicy pruskiej powołał nową Tymczasową Radę Miejską Bydgoszczy złożoną z 42 radnych, w tym 28 Polaków i 14 Niemców.

16 sierpnia 1935 roku w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy wystąpił zespół Reduty z Warszawy, który zaprezentował przedstawienie „Teoria Einsteina” według Antoniego Cwojdzińskiego. W roli głównej wystąpił popularny polski aktor Juliusz Osterwa.

Tego samego dnia bydgoszczanie na noc szczelnie pozamykali okna i drzwi wejściowe. Nocne godziny spędzili w strachu w związku z wiadomością o ucieczce 12 groźnych przestępców z koronowskiego więzienia, którzy usiłowali ukryć się przed policyjnym pościgiem w Bydgoszczy.

16 sierpnia 1997 roku na powstałym rok wcześniej „górskim” torze kajakowym na Brdzie przy bydgoskiej katedrze odbyły się mistrzostwa Polski seniorów w slalomie kajakowym, obserwowane przez licznych widzów z mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego i brzegów rzeki.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

Dojrzalsi, odcinek 5:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera