Jak poruszać się w fotograficznym świecie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego aparatu? Doradzamy i obalamy fotograficzne mity.
4Odpowiednia waga. Przy zakupie aparatu mało kto zwraca na nią uwagę. A warto. Trzeba mieć świadomość, że z naszym aparatem często będziemy przemieszczali się w terenie. Im więcej ruchu, tym bardziej jego ciężar będzie dla nas odczuwalny. Bezpieczne i wygodne przenoszenie całego sprzętu, w tym ewentualnie także dodatkowych obiektywów, zapewni odpowiednia torba.
4Filmy. Większość aparatów ma możliwość kręcenia filmów, niektóre nawet w jakości HD, co wyklucza konieczność np. dodatkowego zakupu kamery. Funkcja bywa niezwykle przydatna. Zwłaszcza przy tworzeniu fotocastów, czyli łączenia filmów i zdjęć. Jako ciekawostkę warto dodać, że jeden z odcinków popularnego serialu „Dr House” został nakręcony wyłącznie aparatem „Canon 5D Mark II”. <!** reklama>
4Cena. Na rynku obecnych jest bardzo wiele modeli - za 250 zł, a nawet za 7 tys. zł. Droższy aparat posiada zazwyczaj więcej funkcji. Przed zakupem należy zadać sobie pytania, do czego zamierzamy go używać i czy rzeczywiście wszystkie jego funkcje i osiągane parametry będą nam potrzebne.
4Obiektyw. Nie zawsze długość ma znaczenie. Czasem o wiele ważniejszy jest szeroki kąt widzenia. Na początek wystarczy jeden obiektyw, za pomocą którego wykonamy nie tylko portret, a także efektowne zdjęcie krajobrazu. Najlepiej, aby posiadał zakres od szerokiego konta do miniteleobiektywu (np. w „Nikonie D5000” będzie to 18-70 mm). Pamiętajmy, że każdy kolejny obiektyw to dodatkowe kilogramy w naszym plecaku.
4Matryca. Wbrew panującym stereotypom, nie powinna być decydującym argumentem przy wyborze sprzętu. Większość aparatów posiada bowiem matrycę o wystarczającej jakości. Chyba, że ktoś myśli o robieniu kilkumetrowych wydruków. Nie zapomnijmy, że im większa matryca, tym pliki z fotografiami będą zajmowały więcej miejsca na dysku.
4Karta pamięci. Nie warto na niej oszczędzać. Jej pojemność powinna wynosić co najmniej 8 GB, co pozwoli nam na zrobienie większej liczby zdjęć. Zapewnia komfort pracy i nie zmusza do selekcjonowania fotografii tuż po ich wykonaniu. Dla bezpieczeństwa najlepiej zaopatrzyć się w kilka kart.
4Statyw. Jeśli ma być stabilny, to będzie ważył kilka kilogramów. Czy będzie nam się chciało ciągle go ze sobą nosić? Do zdjęć z długim czasem naświetlania nie musimy go przecież zawsze używać. Czasami wystarczy zwykły woreczek z ryżem lub naturalne podpory, aby unieruchomić go na kilka sekund. Aby uniknąć drgań spowodowanych naciśnięciem migawki, warto stosować samowyzwalacz.
4Filtry. Jeżeli zdecydujemy się na zakup lustrzanki cyfrowej, warto pomyśleć o filtrach na obiektyw. Oprócz ochrony przed promieniami UV, będą również chronić szkło naszego obiektywu przed wszelkimi mechanicznymi uszkodzeniami. Lepiej zarysować filtr za kilkadziesiąt złotych niż obiektyw za kilkaset złotych.(tob)