iPolitycznie - posłowie o Janie Pawle II

"Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: "Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam". A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać" - to słowa Ewangelii według św. Mateusza, którą możemy usłyszeć w Wielką Środę.

Wielka Środa dla wielu ludzi to po prostu jeden z ostatnich dni na posprzątanie mieszkania i przygotowanie składników do świątecznych potraw. Dla katolików to kolejny dzień Wielkiego Tygodnia, w którym poświęcają czas na skupienie, wyciszenie i modlitwę. Tego dnia wspominają oni wydarzenie, gdy Judasz wydał Jezusa za trzydzieści srebrników.

W Wielką Środę msze święte są odprawiane jak każdego dnia, a po ostatniej usuwa się z naczyń wodę święconą. Wielka Środa ma swoje charakterystyczne obrzędy. Większość z nich nie jest praktykowana do dziś, ale z pewnością wpisują się, jako ciekawostka w polskie tradycje.
Wielka Środa - co to są "judaszki"?
Kiedyś w Wielką Środę popularna była nietypowa zabawa. Wykonywano słomiana kukłę, która miała wyobrażać Judasza. Do jej paska przypinano woreczek z 30 kawałkami szkła symbolizującymi srebrniki, a następnie zrzucano ją z najwyższego domu w miasteczku. Po upadku kukłę okładano kijami i bito, aż nie została z niej garść słomy. Towarzyszyły temu głośne krzyki. Potem ją topiono lub palono. Kościół oficjalnie zakazał tego widowiska.

To również może Cię zainteresować:
Wielki Czwartek - co to za święto?Czy jest to dzień wolny?To powinieneś wiedzieć
Wielki Piątek - co wydarzyło się tego dnia? Czy trzeba iść do kościoła? Zobacz, co warto o nim wiedzieć