„Nikt nie oczekuje, że William zacznie od razu mówić płynnie po walijsku, ale chcę, aby doceniono wagę języka i to, jaką rolę pełni on w kształtowaniu współczesnej Walii” – powiedział Mark Drakeford, pierwszy minister Walii, cytowany przez dziennik „Guardian”.
William to nowy książę Walii
Król Karol III został księciem Walii w 1958 roku, choć oficjalna inwestytura miała miejsce dopiero w 1969 roku. Jak przypomina dziennik, wcześniej Karol spędził 9 tygodni na uniwersytecie w Aberystwyth w celu nauki historii Walii i języka walijskiego. Karol wygłosił też szereg wystąpień w tym języku.
Ostatni raz uczynił to podczas piątkowej wizyty w Walii - po raz pierwszy nie jako następca tronu, tylko monarcha. Podziękował za złożone mu kondolencje po śmierci matki, królowej Elżbiety II, i podkreślił, że możliwość noszenia tytułu księcia Walii była dla niego zaszczytem.
– Teraz mój syn, William, będzie nosił ten tytuł. Jego miłość do Walii jest głęboka. Panie i panowie, tak jak moja ukochana matka przede mną, wiem, że wszyscy dzielimy miłość do tej wyjątkowej ziemi – powiedział w przemówieniu wygłoszonym częściowo po walijsku, a częściowo po angielsku.
Czy książę William będzie mówił po walijsku?
– Język walijski jest najważniejszą kwestią dla współczesnej Walii. Zrozumienie i szacunek dla języka jest kluczowe dla każdej osoby publicznej tu działającej – powiedziała Nia Jeffreys związana z Plaid Cymru, centrolewicową partią w Walii, wspierającą idee niepodległościowe.
– Jestem przekonana, że William i Kate otrzymają wsparcie z wielu stron, jeśli zdecydują się rozpocząć przygodę z językiem walijskim – dodała.
Książę William został księciem Walii i następcą tronu brytyjskiego po śmierci królowej Elżbiety II w czwartek 8 września. Dotychczasowy następca tronu książę Walii Karol został królem Karolem III.
Źródło:
