https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pasażerów w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Ale i tak mało - przegoniło nas lotnisko w Łodzi

Wojciech Mąka
Bydgoski port lotniczy to nie tylko ruch pasażerski, ale także wojskowy
Bydgoski port lotniczy to nie tylko ruch pasażerski, ale także wojskowy Tomasz Czachorowski/Zdjęcie archiwalne
Urząd Lotnictwa Cywilnego rutynowo, jak co roku, przedstawił wyniki polskich lotnisk pasażerskich za pierwszy kwartał br. Port Lotniczy Bydgoszcz nie ma specjalnie czym się chwalić, bo zajmujemy na liście piąte miejsce od końca w liczbie odprawionych pasażerów.

W pierwszym kwartale bieżącego roku Port Lotniczy Bydgoszcz obsłużył 70,8 tys. pasażerów. To większa liczba niż rok temu w I kwartale, ale tylko o 7 tysięcy osób. Kwartalny raport ULC to zawsze dane do porównania lotnisk – trudno nie zauważyć, że przegoniła nas Łódź, która zwykle była uważana za port lotniczy o mniejszych możliwościach.

Bydgoszcz po pierwszym kwartale znalazła się na 11 pozycji, piątej od końca, czyli takiej samej, jak w 2023 roku. Wtedy wyścig przegraliśmy z nawet z Lublinem o blisko 30 tys. pasażerów. Teraz stoimy lepiej

Łódzkie lotnisko może pochwalić się najszybszym wzrostem liczby pasażerów, ponieważ to prawie 30 procent. W Bydgoszczy wzrost wynosi 11 procent. W Lublinie i Szczecinie jest gorzej, bo tam pasażerów jest mniej.

Zaskakujące są wyniki portu Olsztyn-Mazury i Radomia. Olsztyn ma 24 tys. pasażerów po pierwszym kwartale, ale to i tak wzrost o 3,5 procenta. W pierwszym kwartale 2024 roku miało 18, tys. pasażerów. Z Radomia ULC wyników nie opublikował.

Tymczasem Wizz Air zapowiedział otwarcie czterech nowych połączeń z trzech polskich miast. Nie ma w nich Bydgoszczy. W drugiej połowie 2024 r. przewoźnik rozpocznie bezpośrednie loty z Gdańska, Rzeszowa i Warszawy do Mediolanu oraz z Gdańska na Maderę. Za loty z bydgoskiego lotniska węgierska linia chciała 15 mln zł za tzw. reklamę regionu w swoich samolotach. To oczywiście ukryta forma dotowania linii.

W pierwszym kwartale 2024 roku polskie lotniska obsłużyły prawie 11 mln pasażerów. Najwięcej lotnisko Chopina w Warszawie – prawie 4,3 mln. Pierwsza czwórka – oprócz Okęcia to także krakowskie Balice, Gdańsk i Katowice - prawie 9 mln osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski