Które dni będą wolne?
Posłowie zaproponowali dodatkowe dwa dni wolne - Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia. Powodem ma być szczególne znaczenie tych dni dla wierzącej części społeczeństwa.
Autorzy projektu podkreślają, że dla chrześcijan Wielki Piątek to najważniejszy dzień w roku. Jednym z argumentów jest sytuacja w innych państwach, bowiem tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.
Ile średnich pensji potrzeba, żeby kupić mieszkanie? [raport]
Również Wigilia Bożego Narodzenia ma duże znaczenia dla chrześcijan. Chociaż tego dnia pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, to posłowie chcą aby ten dzień w całości był wolny. Podkreślają, że w innych państwach m.in. w Bułgarii, Czechach, Danii czy Finlandii to dzień ustawowo wolny.
Posłowie zapewniają, że proponowane przepisy nie wpłyną na budżety jednostek samorządu terytorialnego, jednak podkreślają, że może skutkować obniżeniem dochodów budżetu państwa: "W opinii wnioskodawców, możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 mln złotych. Trudno jednak do końca w pełni oszacować koszty jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia" - napisano w uzasadnieniu projektu.
Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Projekt ustawy wypłynął do Sejmu 5 grudnia. Posłowie chcieliby, aby zmiany w prawie weszły w życie 1 stycznia 2019 r. Gdyby tak się stało to Wigilia oraz Wielki Piątek będą wolne już w przyszłym roku.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?