Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niż Sabina w Polsce. Są ofiary śmiertelne [ostrzeżenia IMGW, poniedziałek 10.02.2020]

sier
Wiatr o prognozowanej sile może powodować spore szkody i zagrożenie życia. Niż dał się we znaki również w innych krajach Europy.
Wiatr o prognozowanej sile może powodować spore szkody i zagrożenie życia. Niż dał się we znaki również w innych krajach Europy. Archiwum Polska Press/windy.com
W niedzielę wieczorem do Polski wkroczył niebezpieczny niż o nazwie "Sabina". Wichura w zachodniej Europie wyrządziła ogromne szkody i wielu miejscach utrudniła komunikację. Zniszczenia notowane są również w Polsce, gdzie do rana w poniedziałek strażacy podjęli około 1000 interwencji. Niestety są ofiary śmiertelne. W wielu miejscach brakuje prądu. W poniedziałek, 10 lutego, obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem.

Przesuwający się w północnej części Europy niż (niemieccy meteorolodzy nadali mu imię Sabina), wpływa na pogodę w naszym kraju. Nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem.

O sile cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych mogli się w niedzielę przekonać m.in. Brytyjczycy. Prędkość najsilniejszych porywów wiatru na Wyspach przekraczała 150 km/h. Odwołano wiele lotów.

Śmierć na stoku narciarskim

Również w Polsce odnotowano zniszczenia. Do rana w poniedziałek straż w całym kraju interweniowała około 1000 razy. Głównie chodziło o połamane drzewa, zerwane dachy, uszkodzone elewacje budynków. Bez prądu było ponad 50 tysięcy odbiorców.

Niestety w ciągu dnia odnotowano śmiertelny wypadek w Bukowinie Tarzańskiej. Jak donosi "Gazeta Krakowska", wiatr zerwał kawałek dachu, który przygniótł 4 osoby w tym dziecko. Nie żyją co najmniej dwie osoby.

Wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej. Spadający dach zabił dwie osoby.

Bukowina Tatrzańska. Śmiertelny wypadek na narciarskim stoku...

Ogromna siła wiatru

Jak donoszą w poniedziałek rano Polscy Łowcy Burz, dotychczas najsilniejsze porywy wiatru na stacjach należących do sieci IMGW-PIB odnotowano w Szczawnie-Zdrój (94 km/h), w Jasionce k. Rzeszowa (92 km/h) oraz w Karpaczu (91 km/h). Mocno wiało również w Legnicy (87 km/h), Bielsku-Białej (86 km/h), w Szczecinie (83 km/h) czy w Elblągu (82 km/h). Wśród stacji górskich na Śnieżce odnotowano poryw wiatru o wartości 184 km/h, na Połoninie Wetlińskiej - 154 km/h, a na Kasprowym Wierchu - 120 km/h.

Silny wiatr oraz opady deszczu będą utrzymywać się w poniedziałek. Ostrzeżenia dla swojego regionu znajdziecie pod poniższym adresem. Tam IMGW informuje o przewidywanej sile wiatru.

Zobacz:

Interwencja strażaków OSP KSRG Koronowo na DK 25 w Buszkowie, gdzie w związku z silnym wiatrem przewróciło się drzewo

Cyklon Sabina [zdjęcia]. Połamane drzewa w Bydgoszczy i regi...

Niż Sabina. Gdzie wieje najmocniej

Animację prognozy godzina po godzinie można prześledzić na portalu windy.com (odśwież stronę, jeśli mapa się nie ładuje, lub przejdź bezpośrednio do serwisu).

Warto wiedzieć

Prognoza zagrożeń - prognoza na okres trzech kolejnych dni, zawierająca informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Jeżeli w tym czasie sytuacja pogodowa rozwinie się w przewidywanym wcześniej, niekorzystnym kierunku, zostanie wydane ostrzeżenie meteorologiczne.

Ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia - przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Zobacz również:

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

POLECAMY:

9 odcinek - 100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Olej wycofany ze sprzedaży. Ostrzeżenie GIS. Nie spożywaj tego produktu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo