Ekogroszek, orzech, koks czy kostka - wybór rodzaju węgla jest spory, różne są również ceny, a te ku rozpaczy klientów, od stycznia mają być jeszcze wyższe.
<!** Image 2 align=none alt="Image 180099" sub="Już od kilku tygodni w składach opału panuje coraz większy ruch. Mieszkańcy powiatu żnińskiego kupują węgiel i powoli szykują się do zimy / Fot. Iwona Matusiak">- Kupiliśmy węgiel już w maju, wiosną i latem ceny są zawsze trochę niższe, a poza tym jest czas na schowanie opału i na to, żeby zapomnieć o tym coraz większym wydatku - mówi pan Łukasz ze Żnina.
- Staramy się palić trochę drewnem, zwłaszcza w okresie przedzimowym, żeby ten węgiel jednak trochę zaoszczędzić, ale kupić i tak trzeba, a podobno zima w tym roku też nie będzie lekka - twierdzi pani Magdalena.
Kiedy kupić, ile i za ile to odwieczna bolączka wszystkich, którzy muszą sami ogrzewać swoje domy. Jedni kupują wcześnie, inni czekają nawet do jesieni, ale jedno jest pewne, węgiel trzeba kupić i narzekanie, że z roku na rok jest coraz droższy w niczym nie pomaga.<!** reklama>
- Cały czas utrzymuje się tendencja wzrostowa, jeżeli chodzi o cenę węgla. Co roku jest on droższy o jakieś 20-30 złotych na tonie - mówią właściciele składów opału.
<!** Image 3 align=none alt="Image 180100" sub="Fot. Iwona Matusiak">Pomimo rosnących cen w składach opału zaczął się już wzmożony ruch, a pesymiści przepowiadają, że zima ma przyjść już pod koniec października.
- Właściwie od sierpnia zaczyna się u nas sezon. Jest już w końcu październik, więc najwyższy czas pomyśleć o opale. Są też i tacy, którzy wydatek ten planują już wcześniej - mówi Joanna Czajka z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Magnum” w Żninie.
- Sezon na węgiel trwa cały rok, ale wzmożony ruch widać już od czerwca - informują pracownicy składu opału w Łabiszynie.
Od dawna już jednak mówi się o tym, że od nowego roku węgiel i koks zostaną obłożone akcyzą, a to oznacza wzrost ceny nawet o 100 złotych za tonę. Dotychczas węgiel i koks nie były obłożone akcyzą, bo Polska wynegocjowała okres przejściowy w ramach przepisów Unii Europejskiej, pozwalający na zwolnienie z niej. Sytuacja zmieni się po nowym roku, wtedy podatek akcyzowy wyniesie 1,28 zł za 1 gigadżul energii zawartej w węglu lub koksie używanym do ogrzewania. Akcyza, podobnie jak VAT, jest wkalkulowana w cenę produktu, stąd pewność, że ceny wzrosną.
- Paniki na pewno jeszcze nie ma, bo to czy akcyza na pewno wejdzie nie jest jeszcze przesądzone. Zresztą wcale nie jest powiedziane, że w tej sytuacji musi zmienić się cena na masie - mówi Joanna Czajka.
- Jeszcze trochę i bardziej będzie się opłacało ogrzewanie gazowe, do tego to wszystko zmierza. Zresztą wydobycie węgla jest coraz mniejsze, więc nie powinno nas dziwić, że ceny są coraz wyższe - mówi pan Artur.
Cena za tonę węgla
Ekogroszek „Ekoret” - 780 zł
Ekogroszek Czeski - 490 zł
Groszek Marcel - 710 zł
Groszek Ziemowit - 690 zł
Orzech Ziemowit - 760 zł
Orzech Czeski - 590 zł
Koks - 1200 zł
Kostka Ukraińska - 740 zł
Kostka Ziemowit - 800 zł
