Wczoraj w bydgoskich przedszkolach oraz w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta rozdzwoniły się telefony. Rodzice, zwłaszcza trzylatków (nie tylko mieszkających w Bydgoszczy), pytali o zasady przyjęcia dzieci do przedszkolnych placówek.
[break]
- Jestem w przedszkolu od godziny szóstej - mówi Violetta Leśna, wicedyrektor Przedszkola nr 7. - Rodziców nie było zbyt wielu, większość dzwoniła, pytając o szczegóły.
W przedszkolu tym jest 225 miejsc (112 dla nowych dzieci) w różnych grupach wiekowych. Każde dziecko może skorzystać z zajęć dodatkowych, których w tej placówce prowadzi się kilkanaście; od nauki języków i gimnastyki poprzez plastykę do zajęć teatralnych.
- Wiele osób zarejestrowało u nas swoje dzieci przez strony internetowe - dodaje Violetta Leśna. - Wybrali nasze przedszkole jako pierwsze. Teraz będą musieli do nas przyjść z wypełnionym kwestionariuszem.
Podobnie było w Przedszkolu nr 80, w którym odebrano kilkadziesiąt telefonów od osób szukających informacji.
- Kilkunastu rodziców wypełniło już kwestionariusze - słyszymy w Przedszkolu nr 19. - Mamy 24 miejsca dla maluchów, dla których przygotowaliśmy sporo zajęć dodatkowych, w tym bajkoterapię.
Ile dzieci rozpocznie edukację w tym i innych przedszkolach, okaże się 8 maja. Wtedy zostaną ogłoszone wyniki naborów.
Warto jednak podkreślić, że przedszkola miejskie cieszą się dziś większą popularnością od przedszkoli niepublicznej. Na to, najprawdopodobniej, wpływają ceny.
Ile kosztuje miejsce?
Opłaty w przedszkolach publicznych, o czym poinformowała nas Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wydziały Edukacji UM Bydgoszczy są bardzo korzystne. Za pierwsze 5 godzin (od 8 do 13) rodzice nie płacą, natomiast każda następna godzina kosztuje 1 zł.
- W ramach tej opłaty są zajęcia dodatkowe, w tym język angielski - wyjaśnia Iwona Waszkiewicz.
- Opłaty za wyżywienie naliczane są osobno.
Jak i co będzie punktowane?
Rekrutacja do przedszkoli dla nowych dzieci potrwa do 16 kwietnia. Rodzice na tzw. potwierdzanie woli będą mieli kilka dni; do 8 do 15 maja.
Należy przypomnieć, że pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli będą miały dzieci z rodzin wielodzietnych oraz samotnych rodziców. Maksymalna liczba punktów za „pochodzenie” wynosi 100. Pod uwagę zostaną wzięte kryteria ustalone przez miasto: dziecko 5- lub 6-letnie, realizujące obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego (50 pkt dodatkowo), dzieci rodziców pracujących zawodowo lub studiujących stacjonarnie (30 pkt dodatkowo), dziecko, którego rodzeństwo już uczęszcza do przedszkola (10 pkt dodatkowo) lub je w tym roku ukończyło (2 pkt), dziecko rodziców mieszkających w Bydgoszczy i tu rozliczających podatek dochodowy (5 pkt). Wraz z rozpoczęciem naboru, dyrektorzy mieli obowiązek opublikowania pełnej oferty placówki, w tym przedstawienia liczby miejsc.