Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.
Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, przypomniał na wczorajszej konferencji prasowej, iż w ostatnich latach na 112 przełączono telefony kierowane do policji (na nr 997) oraz do pogotowia ratunkowego (999). Teraz przyszedł czas na nr 998 do straży pożarnej.
Te numery nie znikają, ale każdy obywatel telefonujący właśnie na jeden z nich, będą przełączany na 112, po czym operator w centrum w Bydgoszczy będzie kontaktował się z odpowiednią służbą, aby ta dysponowała na miejsce zdarzenia „siły i środki”.
Najważniejszy numer na świecie
- 112 jest najważniejszym numerem alarmowym na całym świecie i Polska w ramach umów międzynarodowych musiała ujednolicić system wzywania pomocy – powiedział wojewoda.
To też może Cię zainteresować
Centrala numeru 112 działa w ramach urzędu wojewódzkiego. Ten pozyskał niedawno budynek przy ul. Szubińskiej w Bydgoszczy, który w 1,5 roku ma być wyremontowany i dostosowany do potrzeb centrali, a zwłaszcza jego pracowników – ci zyskają o wiele większy komfort podczas pełnienia służby.
To usprawni pracę strażakom
- Teraz to operator numeru 112 będzie kontaktował się z dyspozytorem w straży pożarnej dyżurującym pod numerem 998, a to usprawni jego działania i w konsekwencji całą akcję. Dyspozytor będzie mógł się skupić już bezpośrednio na prowadzeniu akcji ratowniczej lub gaśniczej – przekonuje st. bryg. Sławomir Herbowski, zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta PSP.
Jednostki państwowej straży pożarnej w naszym regionie otrzymały w ubiegłym roku 28 tys. wezwań, w tym 14 tys. z numeru 112.
Sposoby wzywania pomocy
Także zdaniem Rafała Rewolińskiego, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW w Bydgoszczy, nowy system powiadamiania alarmowego usprawni pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie.
To też może Cię zainteresować
Dyrektor przypomniał, że pomocy można wzywać za pomocą połączeń głosowych, za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji ALARM oraz w systemie automatycznym e-call, w który wyposażone są najnowsze modele samochodów (w razie wypadku auto samo wzywa pomocy i podaje swoją pozycję).
