Nowe prawo dotyczące dronów
Nowe unijne przepisy wchodzą w życie w sylwestra i dotyczą urządzeń o masie powyżej 250 g lub takich, które wyposażone są kamerę. Operatorzy tych maszyn będą musieli zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online.
- Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl
- mówi Karina Lisowska, rzecznik prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje o specjalnie tym, że uruchomiono specjalną procedurę cyfrową w systemie PansaUTM, dzięki której użytkowanie dronów ma być niej skomplikowane, a zgłaszanie przelotów - łatwiejsze i szybsze.
To Cię może też zainteresować
Zmiany w prawie dla właścicieli dronów
- Wraz z zmianą przepisów unijnych w zakresie dronów kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo tych operacji - mówi Michał Witkowski, wiceprezes ds. standardów lotniczych ULC. - Na naszej stronie po zarejestrowaniu się będzie trzeba zdać test online. W tym teście poruszane są następujące kwestie: budowy przestrzeni powietrznej, bezpiecznego wykonywania operacji. Użytkownik drona powinien wiedzieć, czy w danym miejscu można używać drona, czy nie, a po drugie np. do jakiej wysokości można wznieść się swoim urządzeniem.
Nowe przepisy, które zaczną z ostatnim dniem grudnia obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej, wprowadzają nowe kategorie lotów dronami. Pierwsza z nich nazywana otwartą dotyczy operacji o najniższym stopniu ryzyka, następnie wyróżnia się kategorię lotów szczególnych, czyli (operacji o średnim ryzyku) oraz certyfikowaną. Ta ostatnia dotyczy działań, w których stopień ryzyka określa się na porównywalny do lotnictwa załogowego.
- Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi - dodaje Karina Lisowska.
Kto musi zarejestrować drona
Do tej pory aktualnie istniał wymóg wpisania do ewidencji cywilnych statków powietrznych dronów powyżej 25 kg lub w przypadku wykonywania operacji BVLOS, czyli wykonywanych poza zasięgiem wzroku. Natomiast od 1 lipca 2020 roku, obowiązkowi rejestracji podlegają również - jak informuje ULC - "operatorzy bezzałogowych systemów powietrznych i urządzenia wymagające certyfikacji, m.in. o rozpiętości powyżej 3m, przewożące materiały niebezpieczne, wykonujące operacje nad zgromadzeniami osób lub przewożące ludzi.
- Bezpieczeństwo to nasza wspólna wartość, dlatego cieszę się, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie. To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży. Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów” – mówi Piotr Samson – Prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego.
Ile jest dronów na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego? ULC informuje, że nie prowadzi ewidencji dotyczącej poszczególnych województw, ale w całej Polsce w pierwszej połowie tego roku było zarejestrowanych 386 maszyn o wadze powyżej 25 kg. Z kolei wszystkich użytkowników dronów w całym kraju (w tym mniejszych maszyn, które do tej pory nie musiały być rejestrowane) jest około 200 tys.
Drony to też potężny rynek. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wartość transakcji w tej branży wyniesie do 2026 roku 3,26 mld złotych, ale efekt dla całej gospodarki może wynieść nawet 576 mld złotych. Co więcej, epidemia COVID-19 dała impuls do dalszego rozwoju, a drony znalazły wiele nowych zastosowań.
- Drony w czasie pandemii wykorzystywane są m. in. do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej. W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na Covid-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami. Próbne loty odbyły się w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów – poligonie do bezpiecznego testowania nowych systemów bezzałogowych - mówi rzeczniczka ULC.
