Niektóre środowiska uważają, że zabieg ten jest pozbawieniem mężczyzn swojej płodności i błędnie myli się go z kastracją, co nie jest prawdą, gdyż jest on odwracalny i nie okalecza stale męskiego układu płciowego. Coraz więcej mężczyzn chcę odciążyć swoje partnerki, aby nie brały tabletek lub nie decydowały się na ryzykowne zabiegi. W Polsce zabieg ten dostępny jest już od ponad 16 lat i coraz większa część społeczeństwa odchodzi od stwierdzenia, że jest to coś negatywnego. W końcu jest to bezpieczny i niemal 100% sposób na uniknięcie niechcianej ciąży.
Wazektomia jest małoinwazyjnym zabiegiem i choć nie słyszymy o niej często, lekarze w Polsce polecają ją tak samo jak antykoncepcję dla kobiet. Warto więc rozpatrzyć tę opcję, nie tylko pod względem ułatwienia partnerce zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, ale również jako formę dbania o zdrowie męskiego układu rozrodczego.
Co to jest wazektomia?
Wazektomia, to zabieg antykoncepcyjny dla mężczyzn polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu. Efektem tego jest zablokowanie wydostawania się plemników na zewnątrz, ale nie pozbawia to sprawności seksualnej mężczyzny w żadnym stopniu. Warto podkreślić, że mężczyzna jest w stanie osiągnąć wzwód oraz dojść do wytrysku spermy pozbawionej plemników, dzięki czemu zjawisko zajścia w ciążę jest niemal zerowe. Wielkim plusem takiego zabiegu jest fakt, że wazektomia jest procesem odwracalnym.
Wazektomia. Jak przebiega zabieg?
Zabieg wazektomii trwa od 30 do 60 minut, pacjent jest poddany miejscowemu znieczuleniu. Następnie lekarz wykonuje przecięcie nasieniowodu około 3 centymetry za najądrzem. Zaraz po wykonaniu nacięcia zamykane są one po przeciwnych stronach moszny. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort.
Zalecenia po zabiegu wazektomi
Pacjent, który zdecydował się na tego rodzaju zabieg, powinien po zabiegu przez tydzień zrezygnować z jakichkolwiek aktywności seksualnych, po tym okresie nie powinno być do tego przeciwwskazań.
Należy jednak pamiętać, że oczyszczanie spermy z plemników może trwać nawet do 20 ejakulacji, dlatego przez ten czas trzeba stosować inne środki antykoncepcji. Na zakończenie procesu mężczyzna powinien poddać się badaniu nasienia w celu weryfikacji czystości spermy. Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarza, ponieważ każdy organizm jest inny i pacjenci nie zawsze przechodzą zabieg w ten sam sposób. Warto również zaznaczyć, że zabieg wazektomii nie chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wazektomia. Jaka jest cena zabiegu?
Ten sposób antykoncepcji nie należy do najtańszych, ale dzięki swojej skuteczności i pewności ochrony przed niechcianą ciążą zdecydowanie jest wart swojej ceny.
Porównując koszt regularnie kupowanych tabletek antykoncepcyjnych a jednorazowego zabiegu wazektomii dochodzi się do wniosku, że wazektomia jest bardziej opłacalna finansowo. Zabieg ten nie jest refundowany przez NFZ, dlatego osoba decydująca się na taki krok musi wykonać go prywatnie. W Polsce średnia cena wazektomii wynosi ok. 2 tysiące złotych jest to zależne przede wszystkim od placówki w jakiej jest on wykonywany. Natomiast koszt zabiegu rewazektomii, czyli odwrócenia efektu, waha się w granicach od 11 do 13 tysięcy złotych.
Gdzie możemy wykonać zabieg wazektomii?
W naszym kraju mamy kilka placówek, które podejmują się wykonania tego zabiegu. Wystarczy umówić się wcześniej na wizytę z lekarzem specjalistą w celu ustalenia terminu oraz zbadania stanu zdrowia pacjenta.
Dostępność jest zatem całkiem duża. Poniżej znajdą Państwo listę niektórych miast oraz nazwy klinik, w których można wykonać zabieg wazektomii :
- Warszawa (Centrum Planowania Rodziny)
- Łódź (NZOZ „PROPH-MED”)
- Gdynia (Vimedica Gdynia)
- Wrocław („Klinika Na Rajskiej” Ośrodek Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej)
- Katowice (Specjalistyczne Centrum Medyczne Sad-Med.)
- Kraków (Intima Clinic), Lublin (CM VIP Medical)
Wazektomia- jakie jest ryzyko i powikłania?
Wazektomia jest całkiem bezpieczną metodą antykoncepcji, jednak również i w niej występuję ryzyko. Otuchy dodaje bardzo mały współczynnik występowania niechcianych efektów zabiegu. Generuje on 20-krotnie mniejsze ryzyko w porównaniu z kobiecymi zabiegami antykoncepcyjnymi. Powikłania możemy podzielić na dwie grupy: wczesne i późne.
Powikłania wczesne: ich występowanie objawia się świeżo po wykonaniu zabiegu, a jego podłoże jest najczęściej skutkiem źle wykonanej pracy lekarza. Należą do nich: obrzęk krwawienie oraz możliwość powstania krwiaka, siniak na mosznie, obecność krwi w nasieniu, ból moszny, stan zapalny, czy infekcja w miejscu nacięcia.
Powikłania późne: odtworzenie ciągłości nasieniowodu (ok. 0.2% przypadków) lub występowanie tzw. Ziarniaku spermy, czyli tworzenie się grudek spermy o nieregularnych kształtach. Skutkiem tego może być wydłużony proces rekanalizacji. Ponadto wytworzyć się mogą przeciwciała antyplemnikowate co może utrudniać późniejsze próby zapłodnienia. Ostatnim z powikłań jest wzrost ryzyka zachorowania na choroby autoimmunologiczne np. nowotwór prostaty.
