Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa bez Pałacu Kultury i Nauki w spocie Polskiej Fundacji Narodowej [wideo]

mik, TOK FM, TVN24
kadr z wideo, wikipedia
Ten spot Polskiej Fundacji Narodowej z okazji 11 listopada z udziałem Mela Gibsona buje rekordy oglądalności i wzrusza. Filmik jednak budzi kontrowersje, bowiem z panoramy Warszawy wymazano... Pałac Kultury i Nauki. Internauci dopytują, dlaczego tak się stało. ZobacziCe spot i panoramę Warszawy. Jak wyglądałoby miasto bez tego charakterystycznego budynku, daru od "bratniego" narodu?

Spot powstał z okazji 100-leia odzyskania niepodległości przez Polskę. Polska Fundacja Narodowa do jego realizacji zaprosiła aktora i reżysera, Mela Gibsona. Powstało wyjątkowe, wzruszające dzieło, które zarazem budzi kontrowersje, bowiem twórcy spotu wycięli Pałac Kultury i Nauki z panoramy miasta (od 27 do 29 sek. filmiku). Do tej sprawy odniósł się na antenie radia TOK FM Robert Lubański, wiceprezes PFN, który powołał się na prawa autorskie. - To nie efekt naszej wizji artystycznej, ale skutek praw autorskich, które chronią wizerunek samego pałacu. – Zależało nam na spocie z jednej strony oryginalnym, innowacyjnym, ale także zrozumiałym dla odbiorcy na całym świecie. Pokazaliśmy polską drogę do wolności jako uniwersalną, tożsamą dla każdego opowieść o powrocie do ukochanego domu po długiej podróży. Domu jako miejsca, za którym się tęskni i które jest dla każdego, niezależnie od szerokości geograficznej, ważne. Ten prosty przekaz zrobi ogromne wrażenie - komentował spot Robert Lubański, wiceprezes PFN.

Zobacz spot Polskiej Fundacji Narodowej (panorama Warszawy bez Pałacu Kultury i Nauki od 27 sekundy)

Pałac Kultury i Nauki, PKiN (do 1956 Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), znajdujący się w śródmieściu Warszawy na placu Defilad 1. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa. Pałac jest siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej. Zarządza nim miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. Od 2007 gmach znajduje się w rejestrze zabytków. Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur (znanymi poza Rosją jako Siedem Sióstr), wzorowanymi są na amerykańskich wieżowcach w stylu art déco. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów.

Zobacz również:
Koleje Litewskie składają życzenia i grają hymn Polski

Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo