
Waloryzacja rent i emerytur 2021 - w tej galerii znajdziesz wyliczenia podwyżek dla przykładowych kwot po waloryzacji. Wskaźnik, jaki ustalono na ten rok to 104,24 proc. Jak to przełoży się na świadczenia?
Przejdź do galerii, by sprawdzić.
Emeryci w tym roku mogą również liczyć na 13. i 14. emeryturę. Szczegóły znajdziesz w opisie kolejnych grafik.

W marcu zostaje przeprowadzona waloryzacja rent i emerytur. Procentowo będzie to najwyższa waloryzacja od lat. Do wyższej waloryzacji przyczyniła się między innymi wyższa inflacja - co już dobrą informacją nie jest...
Przejdź do kolejnych wyliczeń na następnych grafikach.

Przypomnijmy, że rząd w projekcie ustawy budżetowej zakładał waloryzację na niższym poziomie (103,84 proc.). Ostatecznie wskaźnik waloryzacji jest jednak wyliczany na podstawie konkretnych danych z GUS. Wynika z nich, że waloryzacja w 2021 roku będzie wyższa i wyniesie 104,24 proc. To oznacza również, że nie zostanie zastosowana waloryzacja kwotowa, jaką zakładał rząd (w wysokości 50 złotych brutto), ponieważ wskaźnik procentowy jest korzystniejszy.
Na grafice wyliczenie podwyżki brutto dla przykładowej kwoty.

Rząd zakładał, że waloryzacja w 2021 będzie kosztować około 9,7 miliarda złotych. W przypadku wyższego wskaźnika koszty wyniosą 10,6 miliarda złotych. W tym roku polscy emeryci otrzymają również 13. emeryturę oraz 14. (ta druga zostanie wypłacona w IV kwartale roku).