Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zrujnowanym zabytku może być pełno wody... Ale tej edukacyjnej

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
„Ogrody Wody” mają powstać w zachodniej i centralnej części młynów - na zdjęciu po prawej stronie. Co ze stroną wschodnią - na razie nie wiadomo
„Ogrody Wody” mają powstać w zachodniej i centralnej części młynów - na zdjęciu po prawej stronie. Co ze stroną wschodnią - na razie nie wiadomo Filip Kowalkowski
Początek organizowania ośrodka w Młynach Rothera jest realny w 2018 roku - twierdzi ratusz. Marszałek województwa przyklasnął pomysłowi i obiecał wsparcie w ramach środków unijnych. Jeżeli pomysł zostanie zrealizowany - może być ciekawie.

[break]
- Podjąłem zobowiązanie - stwierdził wczoraj Rafał Bruski, prezydent miasta. - Musimy zadbać o przyszłość obiektu położonego w samym centrum miasta. Należy pamiętać o tym, że jest to miejsce trudne do zagospodarowania. Wiele godzin spędziliśmy na dyskusjach o przyszłości młynów, chodziło zarówno o sprawy finansowe, jak i ich funkcje. Postanowiliśmy przyszłość Młynów Rothera związać z wodą. Chcemy, aby woda wpisana w historię naszego miasta została pokazana we właściwy sposób.

Bydgoskie realia

Pomysł na dwie z trzech części młynów - o powierzchni 4,7 tys. mkw. - to ośrodek innowacyjnej edukacji o nazwie „Ogrody Wody”. Ma być przeznaczony głównie dla dzieci, ale nie tylko. W praktyce ma być jednym wielkim laboratorium, w którym dzięki styczności z modelami maszyn i urządzeń czy własnymi działaniami - zwiedzający dowie się i zrozumie praktycznie wszystkie procesy z udziałem wody. Całość ma być osadzona w czysto bydgoskich, podkreślających związek miasta z wodą, realiach. Nie zabraknie na przykład działającej makiety Kanału Bydgoskiego czy pokazania wszystkiego, co związane z Brdą - od początku jej biegu do ujścia.

Rocznie 8 mln zł

Na parterze planuje się uruchomienie sali ekspozycyjnej z eksponatami dotyczącymi transportu wody, zjawiskami przyrodniczymi, obiegiem wody w przyrodzie. Na terenie zewnętrznym zostanie przygotowany „Labirynt Wodny”. Na poziomie 1 planuje się uruchomienie dwóch sal o nazwie „Świat Wody”, uruchomienie dwóch pracowni, biologiczno-chemicznej i matematyczno-fizycznej, przygotowanie dwóch sal warsztatów dla dzieci i młodzieży. Na poziomie 2 planuje się przygotowanie i uruchomienie stanowisk z zakresu: „Rozszerzona Rzeczywistość” i „Interaktywny Świat Wody”, zorganizowanie dla dzieci i młodzieży audiowizualnej „Sali Rozwoju”.

- Jeśli złożymy dobre wnioski do RPO, nie powinno być problemów z pozyskaniem środków unijnych - mówił marszałek województwa Piotr Całbecki.

PRZECZYTAJ:Niezwykłe lanie wody za 50 milionów

Dofinansowanie z RPO ma wynieść 85 procent. Z zewnątrz adaptowany obiekt nawiązywać będzie zarówno do nowoczesności, jak i architektury starego młyna zbożowego. Koszty rocznego utrzymania „Ogrodów Wody” szacuje się na 8 mln zł. Instytucja ma być dofinansowywana z kasy miasta.

Nowa droga do portu

Także wczoraj poinformowano o planach modernizacji drogi prowadzącej do bydgoskiego Portu Lotniczego.

- Umożliwi to zainicjowany już proces zmiany kategorii tego połączenia na drogę krajową - mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Paweł Olszewski. Port Lotniczy Bydgoszcz w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury zaproponował gminie Białe Błota rozpoczęcie procesu zmiany kategorii drogi łączącej węzeł na drodze krajowej 5 z lotniskiem. Droga do lotniska jak na razie jest gminna i nie jest dostosowana do ruchu ciężarówek zmierzających do terminalu cargo. - Po sfinalizowaniu zmiany kategorii drogi jej remont będzie realizowany razem z budową S5 - podkreśla Paweł Olszewski. Decyzja należy teraz do Rady Gminy Białe Błota. Remont może się zakończyć do 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!