Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wakacje wzrasta ryzyko wypadków drogowych, także na Kujawach i Pomorzu

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W niedzielę w Zakrzewie niedaleko Aleksandrowa doszło do wypadku z udziałem kierującego jednośladem. Kierujący fiatem sprawca wypadku znajdował się pod wpływem amfetaminy
W niedzielę w Zakrzewie niedaleko Aleksandrowa doszło do wypadku z udziałem kierującego jednośladem. Kierujący fiatem sprawca wypadku znajdował się pod wpływem amfetaminy KPP Aleksandrów Kujawski
Od początku wakacji na kujawsko-pomorskich drogach doszło już do czterech wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Ostatnia tragedia wydarzyła się w poniedziałek w Toruniu, gdzie zginęła 13-latka.

Kolejne punkty na policyjnej mapie „Wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2023” pojawiają się niestety szybko. Jak wynika ze wstępnej oceny policji, 13-letnia dziewczynka zginęła w Toruniu, gdy wbiegła na jezdnię wprost pod nadjeżdżające auto osobowe. Wcześniej na drodze S5 pod Świeciem auto najechało na pieszego. Pod Chełmżą w zderzeniu dwóch aut zginął jeden z kierowców. Z kolei w zderzeniu z autem na wysokości Skępego zginął rowerzysta potracony przez pijanego młodego kierowcę (prawie 3 promile).

4 osoby to dokładnie tyle ile zginęło w analogicznym okresie ubiegłorocznych wakacji. Za to o 11 mniej mamy teraz rannych – w sumie 24.

W ubiegłoroczne wakacje w naszym regionie w 11 wypadkach zginęło 20 osób, w tym w jednym zdarzeniu na drodze krajowej nr 10 na wysokości Emilianowa cała czteroosobowa rodzina wracająca z wypoczynku w Bieszczadach.

To też może Cię zainteresować

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że latem (od początku czerwca do końca sierpnia) dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych. Dobra słoneczna aura i sucha nawierzchnia dopinguje wielu kierowców do mocniejszego przyciśnięcia pedału gazu, co przekłada się na większą liczbą wypadków i kolizji.

Tak było w regionie...

Spójrzmy na ubiegłoroczną statystykę policyjną z dróg regionu... W całym 2022 roku doszło do 774 wypadków, w których zginęły 103 osoby, a 859 zostało rannych.

W czerwcu ubiegłego roku odnotowano 9 ofiar śmiertelnych, zaś w tym samym miesiącu 2021 roku aż 14. W lipcu ubr. było 6 zabitych (rok wcześniej 10). Z kolei w sierpniu zginęło aż 10 osób (15 w 2021 r.). Jednak najbardziej tragiczny w 2022 roku był kwiecień: 11 ofiar śmiertelnych (8 w 2021 r.).

Ta statystyka generalnie potwierdza tezę o wzroście wypadków w okresie wakacyjnym.

- W kwietniu dzień zdecydowanie wydłuża się, a pogoda i warunki na drogach poprawiają się. To dopinguje kierowców do szybszej jazdy. Czują się pewniej, ale to złudne wrażenie. W kolejnych, coraz cieplejszych miesiącach, ryzyko rośnie, bowiem na drogach pojawia się coraz więcej pojazdów – komentuje nadkom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy

.

Biorąc pod uwagę dane od początku tego roku, na drogach regionu jest bezpieczniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego: doszło do 357 wypadków (mniej o 32), zginęło 48 osób (- 7), obrażenia odniosło 376 (-56).

Jak uniknąć nieszczęścia

Przestrzegajmy zasad Kodeksu drogowego, dbajmy o postawy wpływające na bezpieczeństwo na drodze i bądźmy życzliwi dla innych uczestników ruchu – radzą specjaliści Instytutu Transportu Samochodowego.

- Planując długi wakacyjny wyjazd, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że czas dojazdu na miejsce może być dłuższy od przewidywanego, bo kierowca trafia na roboty drogowe, korki na dojazdach do popularnych miejscowości wypoczynkowych, zatory spowodowane wypadkiem lub kolizją. Dlatego na jazdę należy zarezerwować więcej czasu, aby potem nie denerwować się, nie nadrabiać szybką jazdą straconych chwil – radzi nadkomisarz Jakubas.

Proponuje też robić przerwy w podróży na parkingach, stacjach benzynowych, w miejscach obsługi podróżnych. Wystarczy rozprostować nogi, dotlenić się, wypić kawę, coś zjeść. To szczególnie ważne w upalne dni, gdy percepcja kierowcy spada.
Do długiej jazdy trzeba też dobrze przygotować samochód czy motocykl – sprawdzić stan technicznych, uzupełnić płyny eksploatacyjne, sprawdzić mocowanie fotelików dla dzieci (jeśli bierzemy je w podróż).

Dla bezpieczeństwa dzieci

Po tragicznym wypadku w Toruniu, gdy na ul. Podgórskiej zginęła dziewczynka, policjanci przypominają rodzicom i opiekunom, by rozmawiać z dziećmi o ich bezpieczeństwie.

- Maluchy powinny wiedzieć, w jaki sposób należy bezpiecznie poruszać się po drogach, przechodzić na drugą stronę ulicy, zarówno po przejściu dla pieszych, jak również w miejscu niewyznaczonym – stwierdza mł. asp. Dominika Bocian, oficer prasowy komendanta miejskiego policji w Toruniu.

Instytut Transportu Samochodowego przypomina, że dziecko do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Przez jezdnię przechodzimy (i ta zasada dotyczy każdego pieszego) tylko na pasach, chyba że odległość od wyznaczonego przejścia przekracza 100 metrów. Zawsze upewnijmy się, że przejście przez jezdnię jest bezpieczne – stosujemy zasadę ograniczonego zaufania.

Używamy chodnika lub drogi dla pieszych, a jeśli ich nie ma, korzystamy z pobocza. Idąc jednią róbmy to „gęsiego”, korzystając z jej lewego pobocza i patrząc w kierunku nadjeżdżających pojazdów. Osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązane do noszenia elementów odblaskowych widocznych przez nadjeżdżających z przeciwka kierowców.

Eksperci ruchu drogowego zwracają też uwagę na fakt, że piesi często przechodzą przez jezdnię z komórkami w rękach lub prowadząc rozmowę, co jest zabronione przepisami, ponieważ rozprasza uwagę.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W wakacje wzrasta ryzyko wypadków drogowych, także na Kujawach i Pomorzu - Gazeta Pomorska