Wraz z końcem maja, upłynął termin zgłaszania propozycji do tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Dziś sprawdzamy, jakie projekty nadesłali mieszkańcy Bocianowa, Śródmieścia i Starego Miasta.
Jednym z ciekawszych pomysłów, jest z pewnością montaż ośmiu inteligentnych ławek solarnych na Starym Rynku. Działałyby one jak hotspot, co pozwoliłoby korzystać z darmowego łącza internetowego. Ławki posiadałyby wejścia USB, dzięki czemu byłoby możliwe naładowanie telefonu przy pomocy swojego kabla.
źródło: TVN Meteo Active/x-news
Mieszkańcy chcieliby też, aby zrewitalizowana została ulica Marcinkowskiego, na odcinku od ul. Obrońców Bydgoszczy do ul. Dworcowej. Ich zdaniem, konieczny jest tu remont chodników i przebudowa nawierzchni jezdni. Argumentem „za” ma być to, że ulica łączy bulwary nad Brdą z Wyspą Młyńską i ul. Dworcową, a więc tereny chętnie odwiedzane także przez turystów.
Na liście życzeń znalazły się także, m.in.: odbudowa starego tramwaju typu 2N, który jako atrakcja turystyczna mógłby jeździć na trasie Rycerska - pl. Teatralny - Bielawy lub Myślęcinek, budowa fontanny na Brdzie w zakolu między Operą Nova a Wyspą Młyńską czy budowa nowego chodnika wraz z rewitalizacją zieleni przy ul. Racławickiej i ścieżki rowerowej przy al. Ossolińskich.
Mieszkańcy chcieliby również siłowni na świeżym powietrzu. I tu na najlepszą lokalizację wskazują róg ulic Paderewskiego i Chodkiewicza. Poza tym, ich zdaniem, konieczna jest przebudowa przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Hetmańskiej oraz wybudowanie tzw. przystanku wiedeńskiego na wysokości ul. Gdańska - Cieszkowskiego.
- Na inwestycje na naszych osiedlach w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim zarezerwowane są blisko 734 tysiące złotych - mówi Teresa Krzycka, przewodnicząca Rady Osiedla Bocianowo, Śródmieście, Stare Miasto. - W sumie, do tegorocznej edycji mieszkańcy zgłosili kilkanaście pomysłów. Nie tylko zależy im na wybudowaniu nowych chodników, ale też poprawie bezpieczeństwa. Wraz z tym oczekują lepszego oświetlenia ulic oraz zainstalowania monitoringu. Podkreślają również, że chcieliby więcej miejsc do rekreacji, jak na przykład siłownie zewnętrzne.
W edycji BBO 2018 ogółem zgłoszono blisko 500 projektów.
- To zdecydowanie więcej niż w poprzednich dwóch latach. W edycji na 2017 rok było ich 331, a rok wcześniej 291 - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Do 16 września br. potrwa ich weryfikacja. Rady osiedli do 9 września będą miały czas na wydanie uchwał opiniujących zgłoszone projekty. Na te, które zostaną wybrane, mieszkańcy będą mogli głosować przez cały październik. Nowością w tegorocznej edycji BBO będzie głosowanie do kwoty przeznaczonej na osiedle. Wcześniej możliwe było głosowanie tylko na jeden wybrany projekt.