https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Regionie Wodnym Noteci trzeba „łapać” każdą kroplę wody. Rolnicy na nią czekają

Marek Weckwerth
Nowa zastawka regulująca poziom wody na Jeziorze Wiecanowskim w okolicach Mogilna. Urządzenie zastąpiło stare, które nie spełniało już swojej funkcji
Nowa zastawka regulująca poziom wody na Jeziorze Wiecanowskim w okolicach Mogilna. Urządzenie zastąpiło stare, które nie spełniało już swojej funkcji Fot. RZGW Bydgoszcz
Wpływ na częstotliwość susz oraz ryzyka jakie niesie mają nie tylko zmiana klimatu, ale również wieloletnie zaniechania w gospodarce wodnej. RZGW w Bydgoszczy próbuje nadrobić te zaległości – zwiększa retencjonowanie wody.

W ubiegłym wieku gospodarka wodna w Polsce skupiona była na szybkim odprowadzaniu wody. Osuszono wiele mokradeł, zniszczono wiele zbiorników małej retencji, zwłaszcza starorzecza i oczka śródpolne. Mówiono o tym na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Mówiono też, że kwestie te ulegają zmianie i teraz duży nacisk kładzie się na odtwarzanie retencji, przekształcenie systemów melioracji z odwadniającej na odwadniająco-nawadniające czy zwiększanie możliwości infiltracyjnych zlewni.

Scenariusze są ponure

Scenariusze zmian klimatu dla Polski do roku 2030 wskazują, że w tym okresie największe zagrożenie dla gospodarki i społeczeństwa będą stanowiły ekstremalne zjawiska pogodowe oraz ich skutki, takie jak susza. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało Projekt nowelizacji ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Na popraw ramach FEnIKS Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko przeznaczyło

W latach 2021-2027 na projekty adaptacji do zmian klimatu i ochrony środowiska przeznaczy się przy wsparciu funduszy unijnych 3,67 mld euro (tj. ok 17 mld zł) .

W zlewni Noteci jest już więcej wody

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) „Wody Polskie” w Bydgoszczy już od kilku lat (powstał w 2018 r.) stara się zatrzymywać jak najwięcej wody.

- Naszym priorytetem są przedsięwzięcia, które zwiększają retencję w istniejących zbiornikach wodnych, w jeziorach i rzekach, polegające między innymi na remoncie urządzeń ograniczających odpływ wód – wyjaśnia Edyta Nowacka, rzecznik prasowa RZGW w Bydgoszczy.

Region Wodny Noteci to miejsce szczególne. Jego osią hydrograficzną są rzeka Noteć i Kanał Bydgoski – bardzo ważne szlaki żeglowne, które łączą Wisłę z Odrą, a patrząc dalej na zachód także Bałtyk z Morzem Północnym (poprzez międzynarodową drogę wodną E-70).

W naszym regionie są to głównie tereny rolnicze. Trzeba więc – i to już się robi - zahamować odpływu wód, utrzymać je jak najdłużej w miejscach, gdzie znajdują się jej zasoby, zaś w okresie niedoboru opadów umożliwić jej dystrybucję w miejsca wymagające nawodnienia.

To też może Cię zainteresować

Najnowszą inwestycją RZGW w Bydgoszczy, która ma ograniczyć erozję denną i boczną oraz umożliwić wykorzystanie energetyczne rzeki Łobżonki, jest umowa podpisana przez Nadzór Wodny w Nakle nad Notecią i Zarząd Zlewni w Inowrocławiu na remont jazu Klawek. Dzięki temu będzie można zgromadzić dodatkowo 1,1 tys. m sześciennych wody.

W bydgoskim regionie wodnym (obejmuje także fragmenty Wielkopolski oraz ziemi lubuskiej) prace remontowe prowadzone są również na mniejszych ciekach i kanałach, np. na Kotuniance w powiecie pilskim. Tam odbudowane będą dwie zastawki piętrzące niezbędne dla nawodnienia okolicznych pól i łąk.

Przed bydgoskim zarządem kolejne remonty zastawek: na kanale Lubczanka oraz na kanale Rosko Środkowy.

Piętrzenia i zwiększanie zasobów wodnych

Na rzece Noteci piętrzenie utrzymywane jest na odcinku drogi wodnej Wisła - Odra od jazu Krzyż w km 176+200 do jazu Nowe w km 111+860 i w górę Noteci do Nakła.

Oszacowano, iż tylko na 64,4 – kilometrowym odcinku od jazu Krzyż do jazu Nowe przy normalnym poziomie piętrzenia retencja wynosi 5 mln 204,5 tys. metrów sześciennych wody i oddziałuje na 2 464 ha gruntów leżących wzdłuż rzeki.

Piętrzenie utrzymywane jest dla zapewnienia warunków żeglugowych na rzece, a jednocześnie na cele rolnicze, przemysłu, gospodarki komunalnej i energetyki wodnej. Retencja prowadzona w korycie rzeki na tym odcinku umożliwia tzw. podsiąkowe nawodnienie łąk nadnoteckich, utrzymanie wody w rowach melioracyjnych oraz zwiększenie, utrzymanie i stabilizację zasobów wód gruntowych w dolinie Noteci.

Dolina Noteci jest bardzo silnie zmeliorowana. Stosunkowo płaski teren pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów przy utrzymywaniu piętrzenia rzędu kilkudziesięciu centymetrów wody za pomocą zastawek i jazów. Nawodnienia podsiąkowe ograniczają skutki suszy na przyległych terenach użytkowanych rolniczo.

Część doliny Noteci leżąca między Drezdenkiem a Santokiem, rozciągająca się na północ od brzegu Noteci do krawędzi doliny, ma powierzchnię 134,5 km2, czyli 13 450 ha. Funkcjonuje tu cały system sieci melioracyjnych z licznymi budowlami piętrzącymi oraz 5 pompowni.

Jazy na Pannie

Retencja korytowa umożliwia także zatrzymanie wody w górnych odcinkach zlewni rzecznych, ograniczając tym samym odpływ wody z terenów użytkowanych rolniczo.

Piętrzenie wód na urządzeniach hydrotechnicznych poprawia również bilans wodny jezior. Takim przykładem jest całkowicie zmodernizowany w roku 2018 jaz na rzece Pannie w miejscowości Żabno, który reguluje poziom w Jeziorze Mogileńskim. Maksymalna wysokość piętrzenia wynosi 1,33 m. Dzięki temu w tym jeziorze można zgromadzić dodatkowy 1 mln m sześciennych wody!

Funkcjonująca przepławka przy jazie pozwala zachować ciągłość rzeki i umożliwia migrację organizmów wodnych. Celem jego budowy była ochrona przed skutkami suszy oraz zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej regionu kujawsko-pomorskiego.
Na rzece Pannie Północnej w okolicach Mogilna w roku 2020 zbudowano nowe urządzenie piętrzące na wypływie z Jeziora Wiecanowskiego, dzięki czemu retencja w jeziorze zwiększyła się o 1,5 mln m sześciennych.

Piętrzenie wpływa także korzystnie na gospodarkę wędkarską i rybacką, poprawia także warunki rekreacyjno-wypoczynkowe kąpieliska w Wiecanowie.

Przekopano fragment najstarszego kanału w Polsce

Gruntownie przebudowano 14-kilometrowy odcinek Kanału Bachorza Duża na Równinie Inowrocławskiej, na terenach rolniczych, gdzie uprawia się kukurydzę, cebulę i inne warzywa. To obszar o najniższych w Polsce opadach atmosferycznych rzędu 500 mm na rok.

Inwestycję nazwano „kształtowaniem przekroju podłużnego i poprzecznego oraz układu poziomego”. Zbudowano też urządzenia piętrzące.

Warto dodać, że Kanał Bachorza jest ciekiem przebiegającym śladem najstarszego w Polsce (pierwsza wzmianka w 1297 r.) kanału żeglownego (Kanał Piastowski), który w średniowieczu umożliwiał przepłynięcie niewielkim statkom z Gopła i Noteci do Wisły (ok. 64 km).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski