Wystawa, dyskusje, debaty, spotkania - tak będą wyglądały obchody 28. rocznicy bydgoskich wydarzeń marcowych. Potrwają od 13 do 26 marca.
<!** Image 2 align=right alt="Image 111837" sub="W zeszłorocznych obchodach bydgoskich wydarzeń marcowych uczestniczył były prezydent Lech Wałęsa Fot. Archiwum">Osią tegorocznych obchodów bydgoskich wydarzeń z 19 marca 1981 roku, kiedy to funkcjonariusze jednostek specjalnych MSW siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej delegację „Solidarności”, a następnie brutalnie pobili trzech delegatów, będzie wystawa polskiej prasy niezależnej w latach 1980-1989 pod nazwą „Wolne Słowo” (sala „Manru”, Centrum Kongresowe Opery Nova). W jej otoczeniu odbędzie się większość uroczystości.
Otwarcie ekspozycji nastąpi w piątek, 13 marca, o godz. 17. Dwie godziny później odbędzie się tam promocja albumu IPN „Bydgoski marzec”. 16 marca o godz. 17 w tym samym miejscu przeprowadzona zostanie debata polityczna „Solidarni w sierpniu - solidarni dziś?”.
Kolejna dyskusja zaplanowana jest na 18 marca (godz. 11) pod hasłem „Czyja władza w samorządzie?”. 28 rocznica marcowych wydarzeń rozpocznie się o godz. 11, wtedy odbędzie się uroczyste spotkanie działaczy „Solidarności” z wojewodą i marszałkiem oraz zaproszonymi gośćmi. O godz. 17 w operze odbędzie się dyskusja „Jak się rodzą rewolucje?”. Uroczystości zakończy koncert poświęcony uczestnikom Bydgoskiego Marca’81 z udziałem artystów „Piwnicy pod Baranami” i śpiewaczki Ewy Lewandowskiej. Na tym zakończy się część oficjalna.
<!** reklama>Tymczasem w kwietniu Teatr Polski i grupa „Teatryści” zaprasza do udziału w akcji edukacyjnej „Kobiety do środka”, dotyczącej wydarzeń marcowych.
- Po ponad 20 latach to rzecz niezbadana, szukamy młodych, którzy podążą śladem tych wydarzeń - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego, który wpisał akcję w większy projekt „Po upadku. 20 lat wolności”. Praca nad „Kobietami...” będzie przebiegała w kilku etapach. Na początek odbędą się warsztaty teatralne, na które TP zaprasza już dziś o godz. 16 chętną do współpracy młodzież. Ta na podstawie rozmów ze świadkami wydarzeń marca’81 i historyczno-dziennikarskich dociekań będzie mogła stworzyć własny osąd tamtych czasów. Efektem wspólnych działań będzie scenariusz instalacji teatralnej, która zaprezentowana zostanie w różnych miejscach Bydgoszczy 17 kwietnia. Wtedy to obejrzymy artystyczną wizję wydarzeń z lat 80. z zachowaniem tamtejszych realiów. Nad całością sprawuje pieczę Łukasz Gajdzis.