Spis treści
Polskie mieszkania wśród najbardziej przeludnionych
O tym, że Polsce wciąż brakuje 1,5-2 mln lokali mieszkalnych, informują ośrodki badawcze. Z danych Eurostatu wynika natomiast, że polskie nieruchomości należą do najbardziej przeludnionych w Europie – czytamy w artykule w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”.
Według „PB” warunki mieszkaniowe Polaków „wciąż są słabe, a na horyzoncie nie widać poprawy; deweloperzy mają związane ręce, a rządowa pomoc jest znikoma”. Jak wskazuje dziennik, w kolejnych latach problem deficytu i ścisku najprawdopodobniej będzie się pogłębiał, gdyż spada liczba mieszkań budowanych przez deweloperów. Co więcej, w związku z napływem do Polski uchodźców z Ukrainy liczba ludności wzrosła. Jak szacują eksperci, decyzję o pozostaniu na stałe w naszym kraju podjąć może nawet milion uchodźców.
– Choć deweloperzy zapewniają, że chcieliby budować więcej, sytuacja rynkowa zmusza ich do wciśnięcia hamulca – pisze „PB”, wskazując, że zdaniem branży potrzebna jest ze strony państwa.
Za mało lokali da gorzej zarabiających
Jak wskazuje dziennik, Polska nie ma się też czym pochwalić, jeśli chodzi o budowę mieszkań dla osób o niższych dochodach, czyli lokali powstających dzięki państwowemu czy gminnemu finansowaniu. Według przywołanego w artykule Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, tylko co setne mieszkanie wybudowane w 2021 r. w Polsce powstało dzięki wsparciu z publicznych pieniędzy.
– Brakuje dobrej woli decydentów i odpowiednich funduszy na budownictwo komunalne czy społeczno-czynszowe – mówi Jędrzyński cytowany przez dziennik.
Resort rozwoju chwali się sukcesami, zapowiada kolejne działania
Jak się okazuje, zdaniem rządu luka mieszkaniowa (czy też głód mieszkań) stopniowo się zmniejsza. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że w celu rozwiązania problemu deficytu w tym segmencie podejmowanych jest „wiele działań, a ich skuteczność widać gołym okiem”.
– Od 2015 r. obserwowany jest dynamiczny wzrost efektów budownictwa mieszkaniowego w Polsce; w 2021 r. oddano do użytkowania prawie 235 tys. mieszkań – najwięcej po 1979 r. – podaje resort rozwoju cytowany przez „PB”.
Ministerstwo poinformowało ponadto, że w ostatnim czasie przygotowało projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na mieszkalne (tzw. konwersja budynków). Przewiduje on „ułatwienia w zakresie przebudowy przegród zewnętrznych budynków handlowych i biurowych, związanej ze zmianą sposobu ich użytkowania na mieszkalne”. Jak podał resort, w sierpniu br. projekt zmian rozpatrzyła Komisja Prawnicza w Rządowym Centrum Legislacyjnym. (PAP)
Sprawdź: Inwestorzy znów czują się bezpiecznie w Polsce. Finansują budowę biur i mieszkań
mml/ mok/
Oprac. PZ
Źródło:
