
W ciągu najbliższych kilku lat roboty mogą doprowadzić do likwidacji nawet 30 proc. tradycyjnych miejsc pracy. Powstaną nowe, np. dla specjalistów w zawodzie robot therapist, którzy będą odpowiedzialni za nauczenie robotów ludzkich emocji.

- W ramach swoich obowiązków robot therapist będzie musiał rozmawiać z robotami, wyjaśniać im wszelkie wątpliwości związane z emocjami człowieka oraz pomagać w rozwiązywaniu konfliktów pomiędzy nimi a ich właścicielami - mówi prof. Renata Tomaszewska.
Specjaliści wieszczą kres etatów na zrewolucjonizowanym, cyfrowym rynku pracy. Co zamiast? Wielopraca albo praca „na wezwanie”.
- W „nowym świecie pracy” rozwinie się alternatywny model pracy uwzględniający przede wszystkim pracę na kontrakcie, projektową, na pół etatu, sezonową, tymczasową lub tzw. „na wezwanie” - mówi prof. Renata Tomaszewska.

Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów świata. Ale zajmujemy pozycje w ogonie Europy w kategorii: wydajność pracy. Polscy ekonomiści oglądają się na silniejsze gospodarki i podpowiadają, by pójść ich drogą. Francuzi pracują tylko 35 godzin w tygodniu - z korzyścią dla PKB. - Dyskusje na ten temat w Polsce z pewnością podejmą młodzi pracownicy - z pokolenia Z - którzy najpierw chcą żyć, dopiero potem pracować - mówi prof. Renata Tomaszewska.
Czytaj więcej w piątkowym Magazynie!