- Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie - zapowiedział w środę w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma-Dziewiąta” wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Myślę, że będzie to też jakieś wydarzenie medialne – dodał.
Wiceszef resortu przypomniał, że zgodnie z planem szczepionki dotrą do Polski 26 grudnia, a dzień później rozpoczną się pierwsze szczepienia.
Pytany o odkrytą w Wielkiej Brytanii mutację koronawirusa, Kraska wskazał, że według obecnie znanych danych dostępna szczepionka będzie działać także na nową odmianę wirusa. - Producenci, przygotowując szczepionkę, zakładają, że mutacja może wystąpić, dlatego używają tej części łańcucha mRNA, która najrzadziej ulega mutacji i jest najbardziej stabilna – tłumaczył Kraska.
Centralny Szpital Klinicznym MSWiA w Warszawie jako jeden z wielu, będzie wyznaczony do przeprowadzania szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.
Pierwsze dostawy szczepionek do szpitali planowane są przed południem 27 grudnia, a szczepienia dla personelu pracującego w podmiotach leczniczych odbędą się w ciągu kolejnych 4 dni.
Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień w pierwszej kolejności (tzw. etap 0) szczepienia przeciwko koronawirusowi otrzymać mogą pracownicy szpitala węzłowego oraz pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Zaszczepieni na tym etapie mogą zostać również pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie 0, niezależnie od tego czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.
