
Od 1 marca nowe zasady limitów osiąganych przychodów. Emeryci, którzy dorabiają, musza pilnować, by nie przekroczyć nowych limitów, bo to może nawet spowodować zawieszenie wypłacanego świadczenia!
Więcej informacji ►►►

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, mówi, że wysokość przysługującej emerytury lub renty może ulec zmniejszeniu lub prawo do tych świadczeń może zostać zawieszone w przypadku, jeśli świadczeniobiorca osiągnie przychód wpływający na uprawnienia emerytalno-rentowe powyżej określonej kwoty progowej.
Od 1 marca próg 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia wynosi 4196 zł 56 gr brutto. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia zmienia się co trzy miesiące i dlatego limity dorabiania do rent i emerytur aktualizowane są co kwartał.
Kto otrzyma pomniejszone świadczenia, a komu zostanie zawieszone? ►►►

Świadczeniobiorcy dorabiający do emerytury lub renty, którzy od 1 marca zarobią od 70 do 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, otrzymają pomniejszoną emeryturę.
Ci, którzy zarobią ponad 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, nie otrzymają emerytury.
Ci, którzy dorabiają do emerytury i dorobią mniej niż 70 procent przeciętnego wynagrodzenia, otrzymają emeryturę w pełnej wysokości.
Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna może dorabiać bez żadnych limitów. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca 2022 r. wyniesie 1338,44 zł. brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – dodaje rzeczniczka na portalu prawo.pl.
Limity nie obowiązują również niektórych rencistów. Więcej informacji ►►►

Którzy renciści mogą dorabiać bez obawy o przekroczenie limitu i pomniejszenie wypłacanego świadczenia? Oto ci świadczeniobiorcy:
► pobierający renty dla inwalidów wojennych,
► inwalidzi wojenni, którzy mają orzeczoną niezdolność do pracy związaną ze służbą wojskową.
► odbiorcy rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do wyżej wymienionych świadczeń.
► osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.