Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem rośnie liczba chorych na nowotwory złośliwe

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Osoby, u których podejrzewa się nowotwór, mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi im kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (karta DILO). Karta ta daje możliwość przyjęcia w konkretnej poradni zajmującej się leczeniem nowotworów, by możliwie najszybciej wykonać wszystkie niezbędne badania.
Osoby, u których podejrzewa się nowotwór, mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi im kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (karta DILO). Karta ta daje możliwość przyjęcia w konkretnej poradni zajmującej się leczeniem nowotworów, by możliwie najszybciej wykonać wszystkie niezbędne badania. Tomasz Czachorowski
W piątek, 4 lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. W Bydgoszczy realizowane są dwa programy profilaktyczne, mające zachęcić mieszkańców do badań, które mogą wykryć zagrożenie na wczesnym etapie, zwiększając tym samym szansę na przeżycie.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Z najnowszych danych, opublikowanych przez Wydział Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Bydgoszczy wynika, że w 2018 roku, na nowotwór złośliwy zachorowało 10 491 osób, w tym 5280 mężczyzn i 5211 kobiet. Ponad połowa (5831) tych przypadków okazała się śmiertelna (3184/2647). Ogólna liczba zmarłych z powodu nowotworów złośliwych to 25,8 proc. w stosunku do zgonów spowodowanych innymi czynnikami. W samej Bydgoszczy w 2018 r. zachorowało 2188 osób. Wśród nich 1134 to przypadki śmiertelne. Jak się okazuje, najczęściej chorują osoby powyżej 65. roku życia. Na drugim miejscu pod tym względem są osoby z grupy wiekowej 45-64.

Kujawsko-Pomorskie. Skąd się biorą nowotwory?

Jeśli chodzi o rodzaje nowotworów, na Kujawach i Pomorzu najwięcej (1944) zaatakowało narządy trawienne. Na drugim miejscu (1768) plasują się nowotwory narządów oddechowych i klatki piersiowej. Powyżej tysiąca przypadków zachorowań dotyczy także nowotworu sutka (w ponad 90 proc. u kobiet), narządów płciowych (wyższy wskaźnik u mężczyzn). W tym ostatnim przypadku, liczba zachorowań u kobiet w ostatniej dekadzie zmniejszyła się, u mężczyzn – wzrosła.

W województwie kujawsko-pomorskim w 2018 roku najwięcej zachorowań dotyczyło - u mężczyzn: gruczołu krokowego (w Bydgoszczy: 220), oskrzeli i płuca (188), pęcherza moczowego (51), jelita grubego (69), żołądka (28), u kobiet zaś: sutka (Bydgoszcz: 253), oskrzeli i płuca (128), trzonu macicy (55), jelita grubego (49), jajnika (37), szyjki macicy (18).

Według danych z Bazy Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, udział czynników ryzyka w Kujawsko-Pomorskiem na 2019 rok (na 100 tys. mieszkańców) był następujący: 12,11 tys.: czynniki behawioralne (w tym: tytoń, ryzyka żywieniowe, alkohol, niedożywienie matek w ciąży, narkotyki, niska aktywność fizyczna, ryzykowne zachowania seksualne, maltretowanie dzieci, przemoc fizyczna ze strony partnera), 8,63 tys.: czynniki metaboliczne (wysokie ciśnienie krwi, wysokie BMI, wysokie stężenie glukozy w osoczu na czczo, wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia czynności nerek, niska gęstość mineralna kości), 3,35 tys.: czynniki środowiskowe i zawodowe (zanieczyszczenie powietrza, ryzyka zawodowe, nieprawidłowa temperatura otoczenia, zanieczyszczona woda, niska higiena).

Profilaktyka nowotworów w Bydgoszczy

W Bydgoszczy realizowane są dwa programy profilaktyczne przeciw nowotworom. Jak informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy, pierwszym z nich jest program profilaktyki raka piersi.

- Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać wszystkie kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej. Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się do poradni, która wykonuje takie badania – mówi Barbara Nawrocka.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego profilaktyczne badania mammograficzne można wykonać w 14 pracowniach stacjonarnych oraz 4 mobilnych mammobusach (harmonogram: www.nfz-bydgoszcz.pl).

W Bydgoszczy realizowany jest także program profilaktyki raka szyjki macicy. Skorzystają z niego kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Badanie realizuje każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ, a także wybrane poradnie POZ. Na terenie województwa umowę na realizację programu podpisało 206 poradni.

Liczba osób, które zdecydowały się na skorzystanie z programu, rośnie. W 2020 r. mammografię profilaktyczną wykonało 41 554 kobiet, a cytologię - 16 129 kobiet. W 2021 roku z badań skorzystało odpowiednio: 59 963 i 19 406 kobiet.

Studenci medycyny edukują o nowotworach

W piątek, 4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji bydgoski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA) organizuje kampanię. Jak zapowiada Łukasz Kopoczyński, na Facebooku IFMSA-Poland pojawi się grafika mająca zachęcać do profilaktyki. Rozesłane zostaną także informacje na ten temat do szkół w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo