Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem potrzebna jest krew. Oto praktyczne informacje dla krwiodawców

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić.
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Tomasz Czachorowski / archiwum
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy potrzebuje nowej krwi. W piątek 20 stycznia największe zapotrzebowanie było na grupy AB Rh-, 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh-, B Rh-, B Rh +. W niewiele mniejszym stopniu potrzebna była grupa A Rh+. Centrum miało zapasy krwi z grupy AB Rh+.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić, dlatego tak ważne jest gromadzenie jej zapasów dla osób w stanie zagrożenia życia. Okresem kiedy krew jest szczególnie cenna jest lato. To wtedy zwiększona liczba wypadków oraz wyjazdy krwiodawców na wakacje sprawiają, że banki krwi zaczynają świecić pustkami. Ale tak naprawdę krew potrzebna jest zawsze. Świadczą o tym publikowane codziennie na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy dane dotyczące aktualnego zapotrzebowania. 20 stycznia 2023 r. status "bardzo potrzebna" miało aż sześć z ośmiu grup krwi. Zapasy były tylko w przypadku grupy AB Rh+.

Gdzie i kiedy można oddać krew?

W Bydgoszczy krew można oddawać w siedzibie RCKiK przy ulicy Markwarta 8. Rejestracja dawców odbywa się pod numerem telefonu 52 322 66 04, a Centrum jest czynne w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 7.30-15.00, w czwartki 7.30-17.30 oraz w soboty 8.00-12.00. Regularnym miejscem poboru jest też parking sklepu Carrefour przy ulicy Skarżyńskiego 2 w Fordonie - zawsze w czwarty wtorek miesiąca w godzinach 13.00-17.00 parkuje tam specjalny autobus przystosowany do poboru krwi. W tym roku zaplanowano też dwie wizyty ambulansu w Parafii św. Łukasza przy ulicy Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego 14. Krew będzie można tam oddać 21 maja i 8 października od godziny 8.30 do 13.00. Możliwość regularnego oddawania krwi będzie w piątki (27 stycznia, 31 marca, 16 czerwca, 18 sierpnia, 20 października, 22 grudnia) na terenie Solbetu przy ulicy Toruńskiej 71 w Solcu Kujawskim. Za każdym razem od godziny 9.30 do 13.00. Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w którym można honorowo oddać krew, parkuje w każdy trzeci czwartek miesiąca przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu (plac Teatralny 2, godz. 13.00-17.00).

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litry płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Praktyczne informacje dla krwiodawców

RCKiK w Bydgoszczy ostrzega, że piloci, maszyniści, kierowcy autobusów, operatorzy dźwigów, osoby pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę lub głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.

Różne placówki usługowe oferują rabaty najbardziej aktywnym dawcom krwi. W Bydgoszczy można liczyć na zniżkę na usługi filmowania/fotograficzne, rabat na okulary korekcyjne w salonie optycznym, obniżkę ceny w warsztacie samochodowym, upust na wykonanie usług księgowych. Można taniej kupić odżywki dla sportowców, skorzystać z tańszej oferty myjni parowej oraz zniżki u fryzjera. Honorowi dawcy zapłacą mniej za wstęp do muzeów, zjedzą taniej w restauracji, otrzymają rabat w gabinecie stomatologicznym. Takie oferty proponują oczywiście tylko wybrane placówki. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej Dawcom w Darze. Znajduje się tam oferta miejsc nie tylko w Bydgoszczy, ale również schronisk, hoteli, sklepów, lokali gastronomicznych i punktów usługowych na terenie całego kraju.

Standardowo każdemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

  • zwolnienie od pracy i nauki w dniu, w którym oddaje krew,
  • posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii (9 czekolad),
  • ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa,
  • zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi. Koszty zwracane są w przypadku dojazdu do miejsca poboru autobusem lub pociągiem za okazaniem biletu. W przypadku dojazdu własnym samochodem trzeba okazać dowód rejestracyjny,
  • osoba, która trzykrotnie oddała krew, w tym ostatnie oddanie odbyło się w ostatnim półroczu, może otrzymać bezpłatnie kartę identyfikacyjną grupy krwi,
  • uzyskanie bezpłatnie wyników swoich badań laboratoryjnych: grupa krwi, morfologia, badania wirusologiczne.

W Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego związany z COVID-19. Na ten czas powyższe uprawnienia zostały poszerzone.

Jak podaje RCKiK w Bydgoszczy, krwiodawcy powinni otrzymać 2 dni zwolnienia od wykonywania czynności służbowych po oddaniu krwi lub jej składników. Przysługuje im także 33% zniżki na przejazdy w komunikacji krajowej środkami transportu zbiorowego (przez 6 miesięcy na podstawie zaświadczenia wydanego po oddaniu 3 donacji krwi lub jej składników). Mają też możliwość korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach (przez 12 miesięcy na podstawie zaświadczenia wydanego po oddaniu 3 donacji krwi lub jej składników).

W niektórych sytuacjach nie można oddawać krwi. Kliknij poniżej i dowiedz się, jakie są przeciwwskazania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo