[break]
- Wszystkie kąpieliska w naszym regionie zostały już przebadane. I na wszystkich woda jest przydatna do kąpieli - mówi Danuta Banaczek, zastępca państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Bydgoszczy.
Kontrolerzy przebadali jakość wody w 12 akwenach w naszym regionie - tyle bowiem posiada status kąpieliska.
Doskonałe Borówno
Na plaży przy ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Borównie jakość wody jest doskonała - wynika z badania przeprowadzonego 24 czerwca. - Od wielu lat nie odnotowano przypadków zanieczyszczeń i skażeń biologicznych jeziora. Ze względu na koszty utrzymania czystości, infrastruktury sanitarnej i terenu oraz kadry obsługującej i zabezpieczającej obiekt, a także podatki i koszty dzierżawy wstęp na kąpielisko jest płatny - tłumaczą władze kąpieliska.
Wszystkie kąpieliska w regionie zostały przebadane. We wszystkich woda jest przydatna do kąpieli. - Danuta Banaczek
Kąpielisko przeszło w ubiegłym roku gruntowny remont. Na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego popłynęło około 1,4 miliona złotych wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Za te pieniądze ośrodek WOPR zyskał nową portiernię, budynek socjalny, budynek konferencyjno-szkoleniowy, magazyny oraz budynki gastronomii. Wyremontowano także toalety, powstały nowe domki letniskowe.
W powiecie bydgoskim sanepid przebadał jeszcze tylko jedno kąpielisko - w Pieczyskach. Wyniki kontroli potwierdziły, że nad Zalewem Koronowskim woda także jest zdatna do kąpieli.
Pozostałe kąpieliska, które zostały wzięte pod lupę sanepidu, także są czyste. To: dzika i miejska plaża na Jeziorze Rudnickim, plaża Tarpno nad Jeziorem Tarpieńskim, kąpielisko w Przyjezierzu nad Jeziorze Ostrowskim, kąpielisko nad jeziorem Deczno w powiecie świeckim, kąpielisko w Tleniu nad jeziorem Mukrz, kąpielisko nad Jeziorem Kamionkowskim w miejscowości Kamionki Małe, plaża w Cekcynie nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim, kąpielisko w Gostycynie nad Jeziorem Środkowym, a także kąpielisko Ośrodka Wypoczynkowego „Jutrzenka” w Gołąbkach na jeziorze Przedwieśnia. Badania jakości wód będą prowadzone przez całe wakacje. Kontrolerzy będą pobierać próbki wody co dwa tygodnie.
Będzie bezpiecznie
Tegoroczne plażowanie ma być także bezpieczne. Ratownicy zorganizują motorowe patrole na Zalewie Włocławskim, jeziorze Gopło, zalewie Żur, Wiśle, Brdzie i Wdzie oraz Pojezierzu Brodnickim i Pałuckim. Uruchomią też dyżury służby ratowniczej w stanicach, na kąpieliskach i innych miejscach w Bydgoszczy, Tleniu, Borównie, Toruniu, nad zalewami: Koronowskim i Włocławskim, Żninie, Brodnicy, Tucholi, nad jeziorem Gopło, w Solcu Kujawskim i Ciechocinku. Ratownicy i straż miejska przestrzegają przed zabawą na dzikich kąpieliskach. Przypominają, że jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia. W Bydgoszczy jest już pierwsza ofiara kąpieli. To 24-latek, który po spożyciu alkoholu kąpał się w Wiśle podczas Święta Starego Fordonu.
