26 lutego 1552 roku król Zygmunt August wycofał wcześniejszy sprzeciw wobec projektu odbudowy po pożarze klasztoru bernardynów, który miałby być otoczony wyższym murem niż pozostałości bydgoskiego zamku. Król polecił starostom Januszowi i Andrzejowi Kościeleckiemu wyznaczenie nowej wysokości murów.
26 lutego 1933 roku na Starym Rynku doszło do manifestacji z udziałem ok. 10 tys. bydgoszczan protestujących przeciwko oświadczeniu nowego kanclerza Niemiec, Adolfa Hitlera, o konieczności powrotu Pomorza do Niemiec.
26 lutego 1945 roku miał miejsce początek masowych aresztowań bydgoszczan przez Armię Czerwoną celem deportacji w głąb ZSRR. Tego dnia zatrzymywano w czasie godziny policyjnej mieszkańców m.in. w domach na ulicach Toruńskiej, Unii Lubelskiej, Warszawskiej, Unii Lubelskiej. Aresztowania trwały do końca marca. W sumie do łagrów w ZSRR wywieziono ponad 1600 mieszkańców Bydgoszczy, z których ponad 100 nie powróciło.
Zmienili nazwy bydgoskich kin
Tego samego dnia nowe władze miasta nadały nowe nazwy bydgoskim kinom: przedwojenny „Kristal” stał się „Pomorzaninem”, „Apollo” - „Polonią”, „Marysieńka” – „Wolnością”, a „Kapitol” przy ul. Marcinkowskiego – „Ojczyzną”.
Zobacz również:
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
26 lutego 1949 roku Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy wydała „w trosce o zdrowie obywateli i w ramach wzmożonej walki z alkoholizmem” zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych we wszystkie piątki od rana aż do godz. 15 w soboty.
26 lutego 1967 roku podczas pokazu mody na sezon wiosenno-letni wystąpiła w kawiarni „Savoy” pierwszy raz w Bydgoszczy piosenkarka Urszula Wrzeszcz znana później pod nazwiskiem Dudziak.
26 lutego 1973 roku rozpoczęła się akcja przestawiania urządzeń z gazu miejskiego na gaz ziemny na osiedlu Leśnym, ostatnim już w Bydgoszczy korzystającym ze „starego” gazu, wytwarzanego w gazowni miejskiej poprzez spalanie węgla.
26 lutego 1975 roku do Bydgoszczy na konferencję sprawozdawczo-wyborczą PZPR przyjechał ówczesny minister obrony narodowej, gen. armii Wojciech Jaruzelski.
26 lutego 1979 roku w Kinoteatrze wystąpił dwukrotnie z koncertem słynny w całej Europie węgierski zespół rockowy „Omega”.
26 lutego 1985 roku po przekazaniu w 1984 roku przez parafię farną cmentarza przy ul. Grunwaldzkiej pod zarząd administracyjnych władz miasta i wpisaniu go do rejestru zabytków, został on zamknięty dla nowych pochówków.
26 lutego 1989 roku zanotowano najniższą wartość ciśnienia atmosferycznego w powojennej historii Bydgoszczy, które spadło tego dnia do 968 hPa.
Zobacz również:
Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...