Około 30 milionów zł będą kosztowały inwestycje na Zawiszy związane z przygotowaniem stadionu do MŚ w lekkiej atletyce. 10 milionów już zadeklarowało Ministerstwo Sportu.
<!** Image 2 align=right alt="Image 33706" sub="Kolejną wielką imprezę lekkoaltetyczną kibice w Bydgoszczy obejrzą pod zadaszoną trybuną">Przez najbliższe dwa lata obiekty CWZS Zawisza przy ul. Gdańskiej będą wielkim placem budowy. W marcu br. w Osace zapadła decyzja o przyznaniu Bydgoszczy organizacji mistrzostw świata juniorów (7 - 12 lipca 2008).
Wykorzystają okazję
Miasto postanowiło wykorzystać okazję i przy okazji zawodów zmodernizować stadion zgodnie z wymogami światowymi.
W ramach prac zbudowana zostanie od podstaw trybuna B, która będzie w całości zadaszona. W środku będą mieścić się pomieszczenia odnowy biologicznej oraz dla II-ligowej drużyny piłki nożnej. W planach jest również m.in. wymiana siedzisk na całym stadionie, tartanu, tablicy świetlnej, nawierzchni korony stadionu, nagłośnienia, wewnętrznych dróg oraz placów i parkingów.
<!** reklama left>- Stopień dofinansowania z miasta uzależniamy od pomocy z Ministerstwa Sportu - powiedział miesiąc temu prezydent Konstanty Dombrowicz. - Liczymy, że na obiekt uznany jako strategiczny otrzymamy wsparcie w wysokości 50 procent kosztów. Całość szacujemy na około 30 milionów. Czekamy na decyzję ministerstwa, która jest nam potrzebna przy konstruowaniu budżetu na przyszły rok.
- Kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedź od ministra sportu, który deklaruje pomoc w wysokości 10 milionów złotych - poinformowała podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Rady Miasta dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji UM Małgorzata Szemiot-Połoczańska. - Będziemy wnioskowali o zwiększenie tej kwoty o 5 milionów złotych. Mamy poparcie prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Ireny Szewińskiej.
- Do 30 września wyślemy do ministerstwa projekt inwestycji łącznie z koncepcją zagospodarowania przygotowaną przez „Miastoprojekt” z wnioskiem o dofinansowanie w wysokości 15 mln złotych. Zadanie realizowane będzie w latach 2007-2008 - powiedział kierownik referatu wydziału Jan Jaworski.
Dachy nie będą ciekły
Już w tym roku zrealizowane zostaną inwestycje za ponad 10 mln złotych. Jesienią położona zostanie sztuczna murawa oraz trybuny i oświetlenie. Pierwotnie inwestycja miała kosztować 2,5 mln złotych.
- Koszty jednak wzrosną - informuje Jan Jaworski. - Przy budowie boiska będziemy musieli przełożyć ciągi wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Wkrótce nastąpi jego rozstrzygnięcie.
Na Zawiszy w ostatnich 10 latach remontowana była infrastruktura związana z lekką atletyką i piłką nożną. Stan pozostałych budynków, niemodernizowanych od 30 - 40 lat, jest opłakanym stanie. Dachy ciekną, przez nieszczelne okna i kaloryfery uciekało ciepło i złotówki.
- Mamy rozstrzygnięte już przetargi na wymianę dachów na kwotę 1,650 mln złotych - dodaje Jan Jaworski. - Będziemy także wymieniać instalację wewnętrzną centralnego ogrzewania na całym obiekcie. Wartość robót to około 1,3 mln złotych.
- Prace na zewnątrz, warte 2 mln złotych, przeprowadzi KPEC na swój koszt - cieszy się prezes CWZS Sebastian Chmara.
Przez najbliższe dwa lata dokończony zostanie remont krytej bieżni. Dotychczas wymieniono tylko tartan. W projekcie robót jest m.in. wymiana okien, odnowienie ścian, drzwi, ocieplenie budynku. Koszt robót to 2 mln złotych, na który złożą się po milionie miasto i Ministerstwo Sportu.
Oszczędności na inwestycje
- Wszystkie pieniądze, które zarobi CWZS w pierwszych 2 - 3 latach, będziemy inwestować w infrastrukturę - powiedział po wyborze w maju 2005 roku Sebastian Chmara.
Prezes słowa dotrzymuje. - Na remont hotelu wydaliśmy w ciągu roku z zarobionych przez związek środków 100.000 złotych. Kolejne 30 tysięcy złotych wydaliśmy na remont stadionu przy ulicy Sielskiej. Wykonaliśmy tam prace w szatniach, poprawiliśmy ogrodzenie i płot.
Inwestują również stowarzyszenia wchodzące w skład związku. Bydgoski Klub Sportów Gimnastycznych Zawisza, na przykład, w ubiegłym roku wyremontował za pieniądze od sponsorów i rodziców sanitariaty i szatnie. Całość robót to 40 tysięcy złotych.
- W tym roku dzięki naszym środkom i związku remontujemy pion wejściowy - drzwi, podłogi, ściany, sufity.