W czwartek przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu odbędzie się zbiórka krwi

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Cykliczna akcja poboru krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie prowadzona przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu do końca roku w każdy trzeci czwartek miesiąca w godzinach 13-17.
Cykliczna akcja poboru krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie prowadzona przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu do końca roku w każdy trzeci czwartek miesiąca w godzinach 13-17. Łukasz Gdak/archiwum Polskapress
Dziś (18.06) odbędzie się akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim - ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy czekać będzie od godziny 13 na placu Teatralnym w Toruniu.

Ambulans, w którym będzie można oddać krew będzie stał przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu dziś (czwartek, 18 czerwca) od godziny 13 do 17.

W związku z epidemią Covid-19, podczas zbiórki zachowane zostaną dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo. Organizatorzy proszą, aby nie zgłaszały się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

Cykliczna akcja poboru krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie prowadzona przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego do końca roku w każdy trzeci czwartek miesiąca w godzinach 13-17.

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Jak pobierana jest krew?

Oddawanie krwi jest bezpieczne - w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie